slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

آیا پر کردن دندان درد دارد؟

بسیاری از مردم از درمان‌های دندانپزشکی می‌ترسند چرا که فکر می‌کنند درمان‌های دندانپزشکی درد زیادی دارند. اما باید بدانید دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد. امروزه با کمک پیشرفت‌های زیادی که در حوزه دندانپزشکی ایجاد شده است بیشتر درمان‌های دندانپزشکی بدون درد و یا با درد بسیار کم انجام می‌شود. در مورد پر کردن دندان نیز همین امر صادق است.

آیا پر کردن دندان درد دارد؟

در هنگام پر کردن دندان چیزی احساس نمی‌کنید. پر کردن دندان در ناحیه ‌ای از دندان انجام می‌شود که هیچ عصبی ندارد بنابراین همانند زمانی که موهای خود را کوتاه می‌کنید، دردی احساس نمی‌کنید. هر بخشی از بدن که عصب نداشته باشد، نمی‌تواند سیگنال درد ارسال نماید. با این حال برخی افراد دندان‌هایشان حساس بوده و یا ممکن است پوسیدگی عمیقتری داشته باشند و پر کردن دندان در آنها به صورت عمیق‌تر انجام شود و به عصب ها نزدیک شود. به همین علت از بی ‌حسی موضعی برای بی‌ حس کردن دهان در حین پر کردن دندان استفاده می‌شود. برای این منظور معمولاً ابتدا ژل بی‌ حس کننده بر روی بافتها مالیده می‌شود و پس از آن تزریق ماده بی‌ حسی انجام می‌شود. این احتیاط برای این است که هیچ دردی در حین درمان احساس نکنید.

با این حال ممکن است گاهی اوقات هنگام تزریق بی حسی و یا پس از برطرف ‌شدن تاثیر بی حسی احساس درد شروع شود. این احساس به ندرت طول می‌کشد و معمولاً روز بعد خبری از آن نیست.

به خاطر داشته باشید پر کردن دندان برای متوقف ساختن دندان درد شما انجام شود بنابراین حتی اگر موقتاً کمی درد احساس کنید ارزش آن را دارد. مواد پر کننده دندان، از دندان در مقابل پوسیدگی بیشتر و درد بیشتر محافظت نموده و ساختار آن را تقویت می‌کنند.

آیا پر کردن دندان درد دارد؟

برای پر کردن دندان ممکن است از آمالگام (مواد نقره‌ای رنگ) و یا مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) استفاده شود. همچنین می‌توانید پر شدگی آمالگام دندان را با مواد پر کننده سفید رنگ کامپوزیت تعویض نمایید.

 

حساسیت دندان پس از پر کردن

اگر چه پس از پر کردن دندان، درد تیز و مشخصی احساس می‌کنید اما ممکن است دندانتان تا چند روز حساس شود. حساسیت دندان معمولاً با محرک‌هایی مانند غذاهای سرد یا داغ، دمای هوا و فشار دندان‌های مقابل هنگام جویدن غذا تحریک می‌شود و ممکن است درد خفیفی احساس کنید. نگران نباشید چرا که این وضعیت کاملاً طبیعی بوده و به این معنی است که دهان شما در حال سازگار شدن با شرایط جدید است و حساسیت خیلی زود برطرف می‌شود.

برخی افراد خیلی زود به دندان پر شده عادت می‌کنند اما برای برخی دیگر عادت کردن ممکن است کمی طول بکشد. افرادی که کمی طول می‌کشد تا با شرایط جدید سازگار شوند ممکن است هنگام غذا خوردن کمی حساسیت دندان را تجربه نماید که ظرف مدت کوتاهی (یک یا چند هفته) برطرف می‌شود. در این مدت می‌توانید با پرهیز از مصرف غذاهای سرد یا داغ، حساسیت دندان را به حداقل برسانید.

اگر برای پر کردن دندان نگران و مضطرب هستید، می‌توانید با دندانپزشکان ما صحبت نمایید. ما از پاسخ به سؤالات شما خوشحال می‌شویم و صادقانه به شما هر آنچه در مورد پر کردن دندان می‌خواهید بدانید، توضیح می‌دهیم.

حرف آخر این که پر کردن دندان مسلماً درد و ناراحتی خیلی کمتری در مقایسه با پیشرفت پوسیدگی دندان خواهد داشت بنابراین هرگز سلامت دهان خود را به خاطر ترس به خطر نیندازید.