slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

استفاده از روکش دندان برای زیبایی

 

افراد زیادی هستند که از نظر خودشان (و احتمالاً اطرافیان) دندان های زیبا و جذابی ندارند و به طور کلی از وضعیت ظاهر دندان هایشان ناراضی هستند. اگر شما در چنین موقعیتی باشید، ممکن است فکر کنید که استفاده از روکش دندان می تواند به شما کمک کند و در واقع آن شکل و شمایل مناسبی که از دندان هایتان انتظار دارید را به شما بدهد.

این تصور تقریباً درست است. با این که معمولاً از روکش دندان برای برطرف کردن مشکلات ساختاری دندان مورد استفاده قرار می گیرد ( و بیشتر مردم هم همین تصور را از کاربرد روکش دندان دارند)، ولی از آن می توان برای زیبا سازی دندان ها هم استفاده کرد! چیزی که شاید به درد خیلی از افراد بخورد ولی از آن بی خبرند.

ولی سؤال این است که آیا روکش دندان که برای زیبایی استفاده می شود، همان روکش دندان است که برای ترمیم و درست کردن دندان استفاده می شود؟ نحوه استفاده از آن چه طور؟ در عمل استفاده از روکش دندان برای زیبایی چطور خواهد بود و آیا ارزشش را خواهد داشت یا نه؟

 

روکش دندان، روشی برای ترمیم و بازسازی دندان ها

استفاده از روکش دندان برای زیبایی

روکش دندان استاندارد و معمول که برای ترمیم دندان ها استفاده می شود از جنس پورسلین یا فلز است. استفاده از آن هم به این شکل است که این روکش دندان بر روی دندانی که دچار آسیب دیدگی شده یا خرابی شدید شده است، قرار داده می شود. در واقع روکش دندان بر روی دندان قرار می گیرد و به آن پیوند می خورد تا به این شکل از دندان در برابر خطرات و عوامل بیرونی محافظت کند.

نکته مهم در مورد استفاده از روکش دندان این است که روکش دندان یک روش ترمیمی دائم به حساب می آید. یعنی وقتی روکش دندان بر روی دندان قرار بگیرد، دیگر نمی توانید آن را از جایش در بیاورید. یعنی مثل دندان مصنوعی و … نیست که خودتان بتوانید دست به کار شوید و آن را از روی دندان بر دارید. برای برداشتن روکش دندان حتماً باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید. معمولاً استفاده از روکش دندان فقط در مواردی که ریشه دندان هنوز سر جایش است یا زمانی که خرابی دندان بسیار بزرگ باشد، پیشنهاد می شود. البته در صورتی که دندان شکسته یا لب پر شده باشد هم می توان از روکش دندان برای ترمیمش استفاده کرد.

اگر مشکل و مسئله خاصی پیش نیاید، معمولاً روکش دندان تا 10 سال هم عمر می کند. البته این در صورتی است که از آن خوب مراقبت کنید. باید به این نکته توجه کنید که مراقبت از روکش دندان درست به اندازه مراقبت از دندان های دیگر لازم است.

تاج های دندانی اصولاً طوری طراحی می شوند که با شکل و شمایل دندان های طبیعی دیگر تان همخوانی داشته باشند. به این صورت با استفاده از روکش دندان، دندان هایتان تمیز و سالم به نظر خواهند رسید.

 

استفاده از لمینت یا ونیر برای دندان سالم

استفاده از روکش دندان برای زیبایی

حالا به این سؤال می رسیم که آیا می شود از لمینت برای دندان های سالم استفاده کرد یا خیر؟ جواب مثبت است. یعنی ممکن است شما دندان های سالمی از نظر دندانپزشک داشته باشید ولی به هر حال از ظاهر و شکل آن ها راضی نباشید. در این صورت می توانید از لمینت صرفاً برای زیبا سازی استفاده کنید.

لمینت ها معمولاً لایه هایی نازک هستند که بر روی دندان چسبانده می شوند. جنس لمینت معمولاً از پورسلین یا رزین است. لمینت ها هم مثل روکش دندان طوری طراحی می شوند که با شکل و شمایل دندان های طبیعی دیگرتان همخوانی داشته باشند. البته رنگ و شکل لمینت با وسواس بیشتر انتخاب می شود چرا که هدف از این کار صرفاً زیبایی است.

معمولاً کسانی که دندان هایشان سالم است و نیاز به ترمیم ندارد از لمیننت استفاده می کنند. در صورتی که خرابی دندان یا مشکلات دیگر دندانی داشته باشید، اول از هر چیز باید آن مشکلات را برطرف کنید و بعد به فکر استفاده از لمینت باشید.

در شرایطی هم ممکن است با این که دندانتان سالم باشد، ولی امکان استفاده از لمینت را نداشته باشید. اگر لعاب و رویه دندانتان به اندازه کافی زیاد نباشد، نمی توانید از لمینت استفاده کنید. به علاوه اگر بخش زیادی از دندان شکسته باشد (مثلاً بر اثر شکستگی، لب پر شدگی یا سایش)، باز هم استفاده از لمینت ممکن نخواهد بود.

 

روکش دندان برای زیبایی و رفع بدشکلی یا آسیب دیدگی دندان

استفاده از روکش دندان برای زیبایی

معمولاً از روکش دندان برای ترمیم و بازسازی دندانی که آسیب دیده است استفاده می شود. ولی همان طور که گفتیم روکش دندان برای زیباسازی دندان ها هم می تواند استفاده شود. قرار دادن روکش دندان نسبت به استفاده از لمیننت ، تهاجمی تر محسوب می شود. چرا؟ به این دلیل که برای قرار دادن روکش دندان، دندان باید تراش خورده و کوچک تر شود تا روکش دندان را بتوان بر روی آن قرار داد در صورتی که استفاده از لمیننت نیاز به این کار ندارد.

بنابر این می شود نتیجه گرفت که استفاده از روکش دندان در هر شرایطی منطقی نیست. زمانی که دندان مشکل دارد و به طور هم زمان می خواهید به زیبایی ظاهری آن هم رسیدگی کنید، استفاده از لمینت توجیه پیدا می کند. این شرایط معمولاً زمانی که یک دندان بد شکل یا آسیب دیده دارید، محیا می شود که می توان با استفاده از یک لمینت هم دندان را ترمیم کرد و هم زیبایی از دست رفته اش را به آن بازگرداند تا آن دندان هم مثل بقیه دندان ها شود.

یکی دیگر از کاربرد های روکش دندان هم این است که با گذاشتن روکش دندان بر روی دندان، قسمت های پر شده که معمولاً رنگی متفاوت دارند و از نظر زیبایی، جالب به نظر نمی رسند، را بپوشانید.

پس در واقع استفاده از روکش دندان (آن طور که تا پیش از این فکر می کردید)، مخصوص کسانی که مشکلات شدید دندانی دارند نیست. در واقع کسانی که می خواهند به زیبایی دندان هایشان کمک کنند هم می توانند از روکش دندان استفاده کنند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که یکی از ویژگی های مهم روکش دندان (بر خلاف لمینت) ترمیم کردن ساختار دندان ها است. به همین دلیل این روش برای کسانی که خرابی دندان دارند، یک گزینه ایده آل حساب می شود که هم دندان را ترمیم می کند و هم زیبایی‌اش را باز می گرداند.