slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

انواع ترمیم دندان

دندانی که صدمه دیده است باید ترمیم شود. ترمیم دندان ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم انجام شود. ترمیمهای مستقیم ترمیمهایی هستند که مستقیما روی دندان انجام میشوند(مانند پر کردن دندان) در حالی که ترمیمهای غیر مستقیم در خارج از دهان (در آزمایشگاه) ساخته و آماده میشوند و سپس طی مرحله ای جداگانه، به دندان چسبانده میشوند (مانند روکش دندان). این که برای شما ترمیم مستقیم بهتر است یا غیر مستقیم، بستگی به شرایط دارد اما ترجیح شخصی شما هم در انتخاب روش، بی تاثیر نیست.

 

ترمیمهای مستقیم دندان

در ترمیم مستقیم، همه کار ساخت ترمیم و متصل کردن آن به دندان در دهان انجام میشود. در ترمیم مستقیم مثل پر کردن دندان، مواد شکل پذیر بر رو یا در داخل دندان آماده شده قرار میگیرند. سپس مواد سخت میشوند تا ساختار دندان بازسازی شود.

پر کردن دندان

پر کردن دندان

پر کردن دندان یکی از محافظه کارانه ترین روشهای ترمیم دندان است و کم تهاجمی محسوب میشود. سه ماده پر کننده دندان برای این منظور ممکن است استفاده شود:

آمالگام- آمالگام شامل 50% جیوه و 50% نقره، قلع، روی و مس است. مزیت آمالگام هزینه پایین، سهولت درمان و استحکام و مقاومت بی نظیر آن است. اشکال این ماده پر کننده، نازیبایی آن است و این که راحت تر منقبض و منبسط میشود. این ویژگی میتواند باعث ترک خوردن دندان شده یا منجر به نفوذ خرده ریزها و باکتریها به فضای بین پرکردگی و دندان و در نتیجه پوسیدگی دندان پر شده، شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته استفاده از جیوه در آمالگام مشکلی برای سلامتی ایجاد نمیکند.

کامپوزیت – رزین کامپوزیت مواد سنتزی است که امروزه در دندانپزشکی بسیار محبوب است چون میتوان آن را همرنگ دندان درست کرد. با این حال به علت هزینه بیشتر از آمالگام و مقاومت کمتر، در بسیاری از شرایط مناسب نیست. هر 5 سال یک بار باید پرکردگی کامپوزیت را عوض کنید.

یونومر شیشه – این ماده پر کننده دندان از ترکیب پودر شیشه سیلیکات و اسید پلی اکریلیک به دست می آید و رنگ شیری دارد. یونومر شیشه نیز نسبتا ضعیف بوده و عمدتا برای ترمیم دندانهای شیری و سطوحی از دندان که قرار نیست به آنها فشاری وارد شود استفاده میشود. یونومر شیشه انبساط و انقباض ندارد و از دندان جدا نمیشود و از طرف دیگر حاوی فلوراید است و به تدریج فلوراید آزاد میکند بنابراین تا حدی جلوی پوسیدگی دندان را میگیرد.

باندینگ

یکی دیگر از اشکال ترمیم مستقیم، باندنیگ است. در باندینگ مواد خمیری شکل رزین کامپوزیت برای ترمیم ترک خوردگی، لب پر شدگی، اصلاح شکل دندان یا کاهش فاصله بین دندانها، به دندان اضافه میشود. عامل باندینگ شکل داده شده و متناسب با نیاز، ساختار دندان را بازسازی میکند و سپس با تاباندن نور خاصی، سفت میشود. رنگ باندینگ را میتوان دقیقا همرنگ بقیه دندان انتخاب کرد.

 

ترمیمهای غیر مستقیم دندان

ترمیم غیر مستقیم دندان به این معنی است که ترمیم در خارج از دهان آماده میشود. از آنجایی که درمان با ترمیم غیر مستقیم نیاز به کار بیشتری مانند قالب گیری، تراشیدن دندان، ساخت ترمیم و استفاده از ترمیم موقتی دارد، هزینه بر بوده و زمان بر است. با این حال معمولا ترمیمهای غیر مستقیم از نظر زیبایی برتری دارند و بادوام تر هستند.

ترمیمهای غیر مستقیم رایج دندان عبارتند از:

لمینت

لمینت یا ونیر دندان

لمینت در واقع یک پوسته نازک شبیه به مینا است که همرنگ دندان بوده و در آزمایشگاه ساخته میشود. از لمینت برای اصلاح شکل و ظاهر دندان یا ترمیم لب پر شدگی و صدمه های ایجاد شده در مینا استفاده میشود. برای ساخت لمینت باید ابتدا قالب دندان به دست بیاید. رنگ و شفافیت لمینت بسیار شبیه به دندان واقعی است.

روکش دندان

روکش دندان

روکش کلاهکی است که روی دندان قرار میگیرد و آن را کامل احاطه میکند تا از آن در مقابل آسیب بیشتر محافظت کرده و نقش تاج دندان را بر عهده بگیرد. گاهی نیز روکش کردن برای زیبایی بیشتر دندان انجام میشود. روکش با چسب مخصوص به تاج باقی مانده از دندان چسبانده میشود. روکش ممکن است از طلا، استیل، سرامیک یا کامپوزیت ساخته شود.

بریج دندان

بریج نوعی دندان مصنوعی است که در جای خالی مینشیند. بریج برای ثابت شدن در جای خود از دو روکش دندان بهره میبرد. دو روکش دندان که در دو طرف دندان مصنوعی قرار دارند، روی دندانهای واقعی دو طرف جای خالی (یا ایمپلنت) سوار میشوند. معمولا بریج از سرامیک، فلز یا سرامیک و فلز با هم، ساخته میشود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت یک پروتز مصنوعی جایگزین ریشه دندان است که یک روکش دندان روی آن نصب میشود تا عملکرد دندان را بر عهده بگیرد. ایمپلنت یک پیچ کوچک است که در داخل استخوان فک جایگذاری میشود و به استخوان جوش میخورد. برای کاشت ایمپلنت چند مرحله را باید پشت سر بگذارید و چند ماه باید صبر کنید تا بتوانید از دندان استفاده کنید.

اینلی و آنلی

اینلی و آنلی

اینلی و آنلی ترمیمهایی شبیه به پرکردگی دندان هستند با این تفاوت که برای پر کردن دندان ابتدا از حفره یا سوراخ ایجاد شده در آن قالب گیری میشود و بر اساس آن، ترمیم در آزمایشگاه ساخته میشود و بعدا روی دندان قرار میگیرد. اینلی و آنلی را میتوان از سرامیک، طلا یا رزین کامپوزیت ساخت. اینلی و آنلی هر دو ظاهری بسیار شبیه دندان دارند و پس از قرار گرفتن بر روی دندان، کسی متوجه ترمیم دندان نمیشود. معمولا زمانی از این ترمیمها به جای پر کردن استفاده میشود که شکستگی یا پوسیدگی گسترده باشد. آنلی در موارد گسترده تر بودن آسیب دیدگی دندان استفاده میشود. تفاوت اینلی و آنلی در این است که این ترمیمها تمامی تاج را شامل نمیشوند بلکه تنها بخشی از آن را ترمیم میکنند.