slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

اهمیت چکاپ های منظم دندانپزشکی

بیش از 50 سال پیش معاینه افرادی که می‌خواستند وارد ارتش شوند، نشان داد که دندان‌های بسیاری از افراد در وضعیت بسیار بدی می‌باشد. در واقع معدودی از این افراد مراقبت خوبی از دندان‌های خود داشتند. در آن زمان هنوز هیچ دستورالعملی برای دفعات مراجعه به دندانپزشک وجود نداشت و به طور کلی رویکرد پیشگیرانه دندانپزشکی مطرح نبود و بیشتر متخصصان بر حل مشکلات دندانی تمرکز داشتند نه پیشگیری از آنها. در سال‌های گذشته سازمان‌های بهداشتی و دندانپزشکی دنیا تصمیم گرفته ‌اند استانداردهایی برای دندانپزشکی پیشگیرانه تعیین نمایند.  کارشناسان به این نتیجه رسیدند مردم باید سالی دو مرتبه برای چکاپ دندانپزشکی مراجعه نمایند و در صورت لزوم تمیز کاری حرفه ‌ای و جرم گیری انجام شود تا جلوی بیماری لثه و پوسیدگی دندان گرفته شود. منشأ این مشکلات هر چه که باشد با مراقبت از دندان‌ها می‌توان از آنها پیشگیری کرد. مراقبت از دندان‌ها تنها به معنی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیست بلکه به معنی چکاپهای منظم دندانپزشکی و جرم گیری حرفه ‌ای نیز می‌باشد. اولین قدم برای این کار پیدا کردن دندانپزشکی است که با او راحت باشید و بتوانید مرتباً به او مراجعه نمایید.

 

چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

توصیه می‌شود هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمایید. حتی در صورتی که در منزل مراقبت خوبی از دندان‌ها و لثه خود داشته باشید، باز هم نیاز به چکاپ دندانپزشکی دارید. دندانپزشک تمامی دهان شما را معاینه می‌کند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی در دهان، به آن پی برده و درمان به موقع انجام دهد. به خاطر داشته باشید که مشکلات دندانی همیشه به شکلی نیست که شما متوجه علائم آن نشوید بلکه معمولاً زمانی متوجه می‌شوید که دیگر خیلی دیر شده است.

به طور متوسط برای بیشتر افراد چکاپهای شش ماهه مناسب است. اما برخی افراد می‌توانند تعداد مراجعات کمتری داشته باشند و برخی دیگر باید دفعات بیشتری به دندانپزشک مراجعه نمایند. افرادی که احتمال پوسیدگی دندان یا بیماری لثه در آنها بسیار کم است می‌تواند سالی یک مرتبه برای چکاپ مراجعه نماید و افرادی که احتمال بیماری لثه و پوسیدگی دندان در آنها زیاد است باید سه یا چهار مرتبه مراجعه نمایند.

 

احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه در چه افرادی زیاد است؟

 • افراد سیگاری
 • زنان باردار
 • افراد دیابتی
 • افرادی که در حال حاضر بیماری لثه دارند
 • افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی در مقابل عفونت باکتریایی هستند
 • افرادی که بیشتر مستعد پوسیدگی دندان یا تجمع پلاک در سطح دندان هستند

 

در چکاپهای دندانپزشکی چه کاری انجام میشود؟

معاینه دندان‌ها برای بررسی وجود پوسیدگی تنها بخشی از معاینه دندانپزشکی است. دندانپزشک در چکاپ، سلامت لثه را نیز بررسی می‌نماید. همچنین مراقب علایم سرطان دهان، دیابت و یا کمبود ویتامین در دهان است. همچنین ممکن است دندانپزشک وضعیت ساختار صورت، بایت، بزاق و حرکت مفصل فک را بررسی نماید.

بسیاری از دندانپزشکان توجه ویژه ای به جرم و رسوب دندان دارند. علت آن این است که در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب دهان، جرم و پلاک ظرف مدت کوتاهی در سطح دندان تجمع می‌یابد.

دندانپزشک در فرایند جرم گیری از ابزار خاصی برای برداشتن جرم دندان استفاده می‌کند. به این وسیله قلم جرم گیری گفته می‌شود. مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها و استعمال دخانیات منجر به تغییر رنگ و لکه دندان می‌شود. در صورتی که این لکه ها برداشته نشود، پلاک نرم تشکیل شده در سطح دندان، سخت شده و بافت لثه را تحریک می‌نماید. در صورت عدم درمان این وضعیت التهاب و عفونت لثه اتفاق می‌افتد.

در چکاپهای منظم دندانپزشکی، احتمالاً دندانپزشک به لثه، زبان و حلق شما نیز نگاهی می‌اندازد. معمولاً در چکاپهای دندانپزشکی ممکن است کارهای زیر انجام شود:

 • جرم گیری کامل – در این فرایند دندانپزشک تمامی جرم‌های سطح دندان و زیر سطح لثه را تمیز می‌کند چرا که در غیر این صورت بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان و مشکلات دیگر اتفاق می‌افتد. همچنین دندان‌ها پولیش می‌شوند.
 • معاینه کامل دهان – دندانپزشک تمامی سطوح دهان از جمله دندان‌ها و لثه را بررسی کرده و مراقب علائم بیماری و مشکلات دیگر دهانی می‌باشد.
 • عکس پرتوی ایکس – عکس پرتوی ایکس می‌تواند مشکلاتی را که در حالت عادی و با چشم غیر مسلح قابل شناسایی نیست، شناسایی نماید از جمله آسیب دیدن استخوان فک، نهفتگی دندان، آبسه دندان، کیست یا تومور و پوسیدگی بین دندان‌ها.

 

در فواصل بین چکاپهای دندانپزشکی چه کاری باید انجام دهیم؟

باید مرتباً مراقبت‌های دندانی را انجام دهید چرا که پلاک همیشه در حال تشکیل شدن در سطح دندان است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، پاک شود.

 • حداقل دو مرتبه در روز مسواک بزنید. حتماً از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید
 • هر روز نخ دندان بکشید
 • برای کنترل باکتری‌ها از دهان‌شویه استفاده کنید. این کار به برطرف ‌شدن بوی بد و تازه شدن دهان نیز کمک می‌نماید.

 

آیا چکاپهای دندانپزشکی ارزش صرف هزینه و وقت را دارد؟

متخصصان دندانی نه تنها به درمان دندان‌ها می‌پردازند بلکه باید اقدامات پیشگیرانه مانند جرم گیری و تمیز کاری حرفه ای دندان ها را نیز انجام دهند تا مطمئن شوند لثه و دندان‌ها در سلامت می‌ماند. همچنین دندان‌پزشکان باید ناهنجاری‌هایی را که ممکن است در حالت عادی شناسایی نشود و ممکن است نشانگر مشکلات پزشکی مهم‌تری باشد شناسایی نمایند. دندان‌پزشک مراقب سلامت استخوان‌های فک نیز بود و به اصلاح عادات نامناسب دهانی که سلامت دهان را به مخاطره می‌اندازد کمک می‌نماید.

عدم مراجعه منظم به دندانپزشک اگر چه ممکن است به نظر مسئله مهمی نرسد اما می‌تواند منجر به پیشروی بیماری‌های دهان و دندان شود. به این ترتیب پس از مدتی مجبور هستید با صرف هزینه بیشتر، تحمل درد زیاد و با درمان‌های تهاجمی به حل مشکل دهان و دندان خود بپردازید. بنابراین با جرم گیری به موقع و چکاپهای منظم لطف بزرگی در حق خود میکنید.

 

منبع:

http://wmsmile.com/importance-regular-dental-visits/