slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

باندینگ دندان چیست؟

 

باندینگ دندان به روشی گفته می شود که در آن از رزین کامپوزیت همرنگ دندان (که نوعی پلاستیک است) برای ترمیم دندان استفاده می شود. زمانی که دندان خراب شده، لب پر شده، ترک خورده یا دچار تغییر رنگ شده باشد از باندینگ می توان استفاده کرد. رزین کامپوزیت بر خلاف لمینت (veneer) که در لابراتوار ساخته می شود که قالب مخصوص و ویژه برای هر دندان لازم است. قالب سازی برای این انجام می شود که باندینگ کاملاً مناسب دندان باشد. ویژگی خوب باندینگ این است که این روش در یک جلسه قابل انجام است. باندینگ (bonding) به معنی پیوند زدن و چسباندن است و به این علت به این روش باندینگ گفته می شود که رزین کامپوزیت به دندان ها برای ترمیم چسبانده می شود.

 

از باندینگ برای چه مواردی استفاده می شود؟

باندینگ دندان

باندینگ یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های ترمیم دندان برای زیبایی است. رزین کامپوزیت دندانی که در روش باندینگ استفاده می شود می تواند به اشکال مختلف فرم داده شود و برای سازگاری و یک نواختی کامل با دندان های دیگر، صیقل و پولیش زده شود.

در بیشتر موارد از روش باندینگ باری زیباسازی دندان ها استفاده می شود تا لب پر شدگی یا بد رنگی دندان ها را رفع شود. به علاوه از روش باندینگ برای پر کردن فاصله میان دندان ها هم استفاده می شود. همچنین برای بلند تر کردن دندان ها (البته بیشتر بلند کردن ظاهری آن ها)، تغییر شکل یا رنگ آن ها هم از باندینگ استفاده می شود.

گاهی استفاده از باندینگ به عنوان روشی جایگزین برای استفاده از پر کننده های آمالگام یا محافظت از بخشی از ریشه دندان که بدون پوشش مانده است (زمانی که لثه ها پس روی داشته باشند) مورد استفاده قرار می گیرد.

از ویژگی های مثبت استفاده از روش باندینگ این است که در این روش نیازی به هیچ آماده سازی قبلی نیست. فقط کافی است به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی گاهی تزریق بی حس کننده های موضعی هم نیاز نیست. البته اگر قرار باشد از باندینگ برای پر کردن خرابی دندان یا موارد ترمیمی جدی تر استفاده کرد، احتمالاً بی حس کننده تزریق می شود.

 

باندینگ چطور انجام می شود؟

باندینگ دندان

رزین کامپوزیت رنگ های مختلف و متنوعی دارد. دندان پزشک اول از همه با استفاده از یک طیف رنگی، درجه رنگی دندانی که قرار است ترمیم شود را مشخص می کند. با این کار او می تواند به رزین کامپوزیت رنگی بسیار نزدیک به دندان طبیعی خودتان بدهد.

وقتی رنگ دندان تان در طیف بندی مشخص شد، به مرحله صاف کردن دندان انجام می رسید. در این مرحله دندان پزشک سطح دندان تان را کمی می تراشد، یا شاید بهتر باشد بگوییم، می ساید تا از دندان سطح صیقلی اش را از دست بدهد! چرا؟ به این دلیل که سطح دندان بعد از این مرحله، با یک مایع پوشانده می شود. بنابر این باید کمی زبر باشد تا بتواند مایع را روی سطحش حفظ کند. این مایع کارش متصل کردن و پیوند دادن ماده باندینگ با دندان واقعی است. یعنی در واقع نقش همان چسب را بازی می کند.

دندان ساخته شده با استفاده از رزین کامپوزیت ساخته به شکل قالبی که از دندان ساخته شده در می آید و بعد سطح آن به خوبی صاف می شود تا به شکل مورد نظر برسد. در این مرحله دندان مصنوعی هنوز نرم است. این دندان با استفاده از نور ماوراء بنفش یا با استفاده از یک لیزر سفت و سخت می شود. بعد از سفت شدن دندان، باز هم روی شکل و ظاهر آن کار می شود. بخش هایی از آن تراشیده می شود تا دقیقاً به شکل و اندازه دندان واقعی تان برسد. بعد از مرحله تغییر شکل دندان تولید شده، سطح آن پولیش زده می شود تا مانند سطح یک دندان واقعی صاف و براق شود. وقتی کار ساخت دندان به اتمام رسید، دندان پزشک آن را روی دندان واقعی تان کار می گذارد.

معمولاً تمام این مراحلی که گفته شد، در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. اگر قرار باشد بیشتر از یک دندان تان را با استفاده از روش باندینگ، ترمیم کنید، احتمالاً لازم می شود که اول نوبت ویزیت دکتر را بگیرید چون کارتان کمی طولانی خواهد شد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که چای، قهوه، دود سیگار و برخی مواد دیگر قابلیت این را دارند که به سطح رزین بچسبند و آن را لکه دار کنند. بنابر این باری حفظ ظاهر و حداقل کردن احتمال لکه دار شدن باندینگ، باید از نوشیدن مایعات و خوردن غذاهایی که می توانند باعث خراب شدن رنگ رزین شوند حداقل به مدت 48 ساعت پس از انجام عمل باندینگ، خود داری کنید. به علاوه باید بهداشت دندان هایتان را هم خوب رعایت کنید و هر روز به طور مرتب آن ها را مسواک بزنید. هر چند مدت یک بار هم بد نیست که برای بررسی وضعیت بهداشت و سلامت دهان و دندان تان به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

مشکلات روش باندینگ

باندینگ دندان

رزین کامپوزیتی که برای باندینگ استفاده می شود، به اندازه خود دندان طبیعی سفت و محکم نیست. یعنی ممکن است جویدن اجسام سفت باعث لب پر شدگی و شکستن باندینگ شود. بنابر این بعد از این که از باندینگ استفاده می کنید دیگر باید عادت خوردن یخ، مداد، جویدن ناخن ها و … را کنار بگذارید.

اگر از باندینگ خوب مراقبت کنید، چند سالی دوام می آورد و بعد از آن نیاز به ترمیم خواهد داشت. مدت دوام آوردن باندینگ در واقع بیشتر از هر چیز به مراقبت شما از آن دارد.

اگر بعد از انجام باندینگ، احساس کردید که لبه های دندانی که تحت درمان باندینگ قرار گرفته است تیز شده یا احساس غیر عادی موقع جویدن و وارد شدن فشار به دندان داشتید، بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید تا اگر مشکلی به وجود آمده است، زودتر تشخیص داده شده و برطرف شود.