slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

 

دندان ها یکی از سفت ترین و سخت ترین بخش های بدن محسوب می شوند. ولی از طرفی کارکرد آن ها در لحظه لحظه زندگی ما بسیار زیاد است و ما مرتباً آن ها را تحت تنش ها و فشار های مختلف قرار می دهیم. به علاوه اتفاقات و حوادث زیادی هم برای دندان ها ممکن است بیفتد. دندان های ما با آن که محکم هستند، ولی به هر حال ممکن است دچار شکستگی، لب پر شدگی و یا ترک خوردگی شوند. مثلاً گاز زدن و جویدن یک جسم خیلی سفت (مثلاً شکستن فندق و … با دندان)، وارد شدن ضربه به دهان یا صورت (که در بیشتر تصادفات اتفاق می افتد)، زمین خوردن (که برای بچه ها خیلی شایع است) و خراب شدن دندان که باعث ضعف دندان شده باشد (که هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد) می تواند عامل شکستگی و آسیب دیدن دندان باشد. به علاوه داشتن آمالگام (به خصوص ابعاد بزرگ آن) و قدیمی دندان که وظیفه اش را به خوبی نمی تواند انجام دهد هم یک عامل برای شکستن دندان است. آمالگام قدیمی باعث می شود باقی مانده بافت دندان و مینا که قرار است توسط آمالگام محافظت شود، بدون حمایت بماند که نتیجه آن آسیب پذیری دندان در برابر فشار و تنش های دیگر است.

وقتی دندان لب پر می شود یا می شکند، ممکن است درد خاصی احساس نکنید. اگر این آسیب جایی پشت دندان یا در دندان های عقبی اتفاق افتاده باشد ممکن است اصلاً آن را نبینید. ولی به حساسیت زبان تان باید ایمان داشته باشید. از آن جا که زبان بسیار دقیق و ظریف است، معمولاً تغییراتی که در شکل دندان ها اتفاق می افتد را خیلی سریع متوجه می شود. ترک خوردگی ها و آسیب های کوچک دندانی معمولاً باعث ایجاد درد نمی شوند ولی اگر بخشی نسبتاً بزرگ از دندان دچار آسیب دیدگی شود و یا جدا شود، احتمالاً درد آن را به شکلی احساس خواهید کرد.

وقتی شما درد را در دندان ها احساس می کنید که عصبی که در داخل دندان قرار دارد، آسیب دیده باشد. وقتی هم که انتهای عصب ها در دنتین (dentin) یا عاج دندان با هوا تماس داشته باشد، یا موقع خوردن غذای گرم یا سرد تحت تأثیر قرار بگیرد، احساس درد یا حساسیت شدید در دندان را احساس می کنید و این به این معنی است که آسیب دیدگی سطحی نیست! درد ناشی از شکستن دندان یا ترک خوردگی ان ممکن است به صورت دائمی باشد یا اینکه به صورت دوره ای تشدید شود و از بین برود. خیلی از افرادی که دچار آسیب دیدگی دندان شده اند، هنگام غذا خوردن و جویدن، احساس درد می کنند. علت این درد هم فشاری است که روی دندان و بافت های زیرین آن وارد می شود.

 

اقدامات مربوط به شکستگی و ترک خوردگی دندان

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که همیشه لازم نیست دندانی که آسیب دیده است را حتماً در خانه درمان کنید! یعنی لازم نیست دست به دامن روش های خانگی شوید چون به احتمال زیاد فایده ای ندارد. به علاوه اینکه ممکن است شرایط را بدتر هم بکند. کاری که باید بکنید این است که به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

گاهی ممکن است در ظاهر دندان تان سالم باشد ولی وقتی شروع به خوردن چیزی می کنید یا دندان تان تحت تأثیر گرما یا سرما قرار می گیرد، دندان درد را تجربه کنید. این علائم نشان می دهد که نباید گول ظاهر دندان تان را بخورید. دندان تان دچار آسیب شده است و برای بهتر شدن هر چه زودتر آن و جلوگیری از پیشرفت مشکل، باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

اگر دندان دردتان مزمن است و همیشه آن را احساس می کنید، احتمالاً عصب ها یا رگ های خونی دندان تان دچار آسیب دشه است. دندان درد مزمن نشانه مهمی است و به شما می گوید اوضاع تان خوب نیست و آسیب دیدگی جدی است. اگر دندان تان ترک خورده باشد معمولاً هنگام گاز زدن درد را به این صورت احساس می کنید که موقع فشار آوردن اتفاقی نمی افتد ولی زمانی که فشار را از روی دندان می خواهید بردارید، احساس درد می کنید.

 

شکستن دندان

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

اگر دندان تان شکسته است هر چه زودتر به دندان پزشک مراجعه کنید. دندان پزشک دندان تان را بررسی می کند و علت شکستگی دندان را که ممکن است خرابی دندان یا … باشد تشخیص می دهد. مهم ترین بخش تشخیص دندان پزشک این است که مشخص می کند به عصب دندان آسیبی وارد شده است یا خیر. این تشخیص خیلی حیاتی است چرا که اگر عصب آسیب دیده باشد، نیاز به انجام درمان ریشه (که به اصطلاح به آن عصب کشی می گویند)، است.

ولی تا قبل از این که به دندانپزشک مراجعه کنید، باید یک سری موارد را رعایت کنید:

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

دهان تان را با آب گرم شست و شو بدهید

 • با یک پنبه یا گاز استریل روی بخش هایی که دچار خون ریزی شده اند (اگر خون ریزی دارید) را بپوشانید و آن بخش ها را فشار دهید. این کار را به مدت 10 دقیقه ادامه دهید تا خون ریزی تمام شود. اگر این روش کارسازی نبود، می توانید از یک چای کیسه ای استفاده کنید. چای را در محل آسیب دیدگی بگذارید و فشار دهید تا خون ریزی بند بیاید.
 • از کمپرس یخ استفاده کنید. بسته یخ را روی گونه یا لب، یعنی جایی روی صورت و جایی که دندان آسیب دیده است، بگذارید. این کار باعث می شود التهاب و دردی که در آن بخش از صورت ایجاد شده است، کمتر شود.
 • اگر به هر دلیل نمی توانید سریعاً به دندان پزشک مراجعه کنید، بهتر است بخشی از دندان که هنوز سر جایش باقی مانده است را با کمی سیمان مخصوص دندان به صورت موقت بپوشانید. سیمان مخصوص دندان معمولاً در داروخانه ها موجود است که می توانید تهیه کنید.
 • و در نهایت اینکه برای راحتی خودتان، قرص مسکن مصرف کنید. البته اگر درد دندان زیادی دارید.

 

دندانپزشک با دندان شکسته یا ترک خورده چه کار می کند؟

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

همان طور که قبل تر هم گفتیم، آسیب های دندان متفاوت است. بسته به اینکه دندان شکسته، ترک خورده یا لب پر شده باشد، اقدامات مختلفی برای درمان و بازسازی دندان انجام می شود:

 • ترک خوردگی جزئی: ترک خوردگی جزئی یا ترک مویی که به آن به اصطلاح کریز لاین (craze line) می گویند، ترک خوردگی هایی هستند که در سطح دندان اتفاق می افتند. ترک خوردگی مویی فقط سطح سفید دندان که به آن مینا گفته می شود را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً ترک هایی مویی نیازی به درمان ندارند. البته دندانپزشک ها در بیشتر موارد سطح آسیب دیده را کمی صیقل می زنند (پولیش) تا بخش هایی که زبر شده یا اختلاف سطح پیدا کرده است را کاملاً صاف کنند.

 

 • ترک خوردگی دندان: به حالتی ترک خوردگی کامل دندان گفته می شود که تمام بافت دندان دچار ترک خوردگی شده باشد. یعنی از بخش سطحی که با غذا تماس دارد تا پایین دندان که ریشه دندان است و با عصب در ارتباط است، ترک خورده است. ترک خوردگی دندان را می توان با استفاده از مواد پر کننده ترمیم کرد. به علاوه معمولاً بعد از آن از یک روکش دندان برای جلوگیری از بیشتر شدن ترک خوردگی استفاده می شود که نقش محافظ را بازی می کند. گاهی هم ترک خوردگی طوری است که پالپ دندان (یعنی بخشی که بافت های زنده و عصب ها در آن هستند) دچار آسیب می شود که در این صورت درمان ریشه دندان یا همان عصب کشی لازم است.

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

 • لب پر شدگی: لب پر شدن کوچک درمان معمولاً نیازی به درمان ندارد. دندانپزشک البته در صورت درخواست شما می تواند با استفاده از مواد پر کننده آن قسمت را پر کند. بسته به وضعیت لب پر شدگی، ممکن است دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب های بیشتر یا ظاهر بهتر پوشاندن بخش آسیب دیده را به عنوان بخشی از درمان، انجام می دهد. اگر لب پر شدگی خیلی کوچک باشد، احتمالاً پولیش زدن برای صاف و نرم کردن سطح آن کافی باشد.

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

 • شکستن کاسپ دندان (برآمدگی قله مانند در بالای دندان): این نوع شکستگی ها بر روی سطحی که قرار است با آن غذا را بجوید، تأثیر می گذارند. شکستن کاسپ معمولاً اثری بر روی پالپ و بافت های داخلی دندان نمی گذارد و احتمالاً دردی هم به همراه ندارد. دندانپزشک در این موارد، برای ترمیم دندان، شکل دندان را کمی اصلاح می کند. البته در کنار این کار احتمالاً لازم باشد از روکش دندان استفاده کنید.

 

 • شکستگی شدید دندان: شکستگی دندان به حالتی گفته می شود که شکستگی در تمام دندان اتفاق افتاده باشد و به عصب رسیده باشد. در این حالت هم دندان درد زیادی احساس می کنید و هم اینکه دندان تان به شدت حساس می شود. معمولاً بخشی از دندان که شکسته است دچار خون ریزی می شود. در مورد شکستگی دندان، راه حل ترمیم دندان فقط عصب کشی است تا بخشی از عصب که آسیب دیده است، درمان شود. به علاوه به احتمال خیلی زیاد لازم باشد برای ترمیم کامل دندان و بازگرداندن عملکرد طبیعی دندان، از روکش استفاده کنید تا بتوانید مثل سابق غذا بجوید.

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

 • شکافته شدن و جدا شدن دندان: وقتی دندان شکافته می شود به این معنی است که دندان واقعاً به صورت عمقی و عمودی به دو نیم تقسیم شده است. بعضی از دندان ها، مثل دندان های عقبی (دندان های آسیاب) بیشتر از یک ریشه دارند. اگر این دندان ها دچار شکافت شوند، کاری که می توان انجام داد این است که ریشه یکی از دندان ها را حفظ کرد و بعد با استفاده از یک روکش آن را پوشش داد. البته برای این کار اول باید عصب کشی انجام شود. بعد دندانپزشک باید ریشه دندانی که قابل نگه داشتن نیست را در بیاورد. و در نهایت از یک روکش برای پوشاندن ریشه ای که خالی مانده است استفاده کند و یک دندان جایگزین آن کند. در برخی موارد وقتی ریشه را نمی توان حفظ کرد، کل دندان کشیده می شود.

 

 • شکستگی عمودی یا شکافتن ریشه دندان: در این نوع شکست ها، ترک خوردگی از ریشه دندان شروع می شود و بعد به سمت بالا و سطح دندان گسترش پیدا می کند. این نوع شکستگی ها معمولاً خیلی دردناک هستند چون که محوطه اطراف ریشه دندان دچار التهاب می شود و یا عفونت می کند. در بیشتر موارد دندان لازم است کلاً کشیده شود.

با دندان شکسته و ترک برداشته چه کار کنیم؟

 • شکستگی ناشی از خراب شدن دندان: در برخی مواقع، علت و عامل اصلی شکستن دندان، خراب شدن دندان است. در این حالت دندان ممکن بشکند یا چند تکه شود چون خرابی که دندان دارد باعث می شود بافت دندان از داخل تضعیف شود. دندانپزشک برای ترمیم، اول وضعیت خرابی دندان را بررسی می کند و با توجه به آن بهترین راه حل برای ترمیم را پیشنهاد می کند. در برخی موارد که خرابی دندان خیلی شدید است و تا استخوان هم رسیده است، کشیدن دندان الزامی می شود.