slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

تفاوت های بین سفید کردن، جرم گیری و پالیش دندان

جرم گیری دندان:

جرم گیری یک روش غیر جراحی برای حذف یا برداشتن پلاک دندانی محصولات آن و جرم که باعث ایجاد التهاب می شود می باشد بنابراین به بهود بیماری های پریودنتال کمک می کند. جرم گیری شامل تمیز کردن نواحی زیر خط لثه می باشد.

وسایل مورد استفاده برای جرم گیری اسکیلرها و کورت های پریودنتال هستند.

جرم گیری در ابتدا شامل حذف پلاک (یک ماده ی به رنگ مایل زرد- سبز که به سطوح دندان ها و همچنین ترمیم های ثابت و متحرک چسبیده است) می باشد.

این صفحه از باکتری ها در یک ماتریس تشکیل شده است و موجب می شود که حذف پلاک با شستن یا استفاده از اسپری ها غیر ممکن شود. تجمع پلاک در خط لثه باعث شروع آزرده شدن و عفونت لثه و ایجاد ژنژیویت (التهاب لثه) می شود. مرحله ی ژنژیویت ادامه می یابد و پلاک باکتریایی وارد پاکت پریودنتال می شود.

این صفحه می تواند به جرم تبدیل شود و ادامه ی روند باعث رسوبات زیر لثه ای و افزایش عمق پاکت می شود. ژنژیویت ادامه می یابد و منجر به از دست رفتن استخوان می شود. در صورت حذف نشدن مواد عفونی باکتریایی و عوامل موضعی آسیب رسان روند ثابت مانده و باعث تخریب شدید تر می شود.

جرم گیری با استفاده از وسیله ی اولتراسونیک یا ابزار دستی انجام می شود. پس از جرم گیری گام های اضافه ای احتمالاً برای اطمینان از ضد عفونی بافت های پریودنتال انجام می شود.

پالیش کردن دندان ها

پرداخت دندان (پالیش و برق انداختن):

پالیش دندان به منظور صاف کردن سطوح دندان و ترمیم ها انجام می شود. هدف پالیش کردن حذف لکه های خارجی، حذف پلاک تجمع یافته و افزایش زیبایی و کاهش کروژن (خوردگی) ترمیم های فلزی می باشد. این کار یک فرآیند زیبایی پس از دبریدمان (برداشتن پلاک) و قبل از عملیات فلوراید است. پالیش دندان به عنوان جزئی از عملیات پروفیلاکسی دهان (آماده سازی و پیشگیری) در بیشتر کارهای دندانپزشکی می باشد. در طی پالیش کردن حذف پلاک، بیوفیلم، لکه ها و پلیکل های ایجاد شده رخ می دهد. فاکتور مهم این است که بیماران پاسخ مثبتی به حس تمیزی و صاف بودنی که پالیش به دندان ها می دهد دارند. به علاوه این کار درد و استرس کمتری نسبت به جرم گیری دارد و برای بیماران ساده تر درک شده و تحمل می شود. پالیش کردن مزایای ملموسی ایجاد می کند که بیماران می توانند ببینند و حس کنند. این کار به حذف پلاک ها و لکه های خارجی کمک می کند.

امروزه تمرکز پالیش دندان بر روی فوق پالیش کردن و ظاهر زیبا با حذف بیوفیلم ها و پلاک باکتریایی و لکه های خارجی است. اما قبل از انجام پالیش لازم است نوع لکه ها را تشخیص دهیم و همچنین از موارد عدم تجویز پالیش دندان آگاه باشیم.

در طی فرآیند پالیش کردن دندان باید تکنیک مناسب برای کاهش سایش غیر ضروری سطوح مینایی و عاجی در معرض اجرا شود. از ماده ای با حداقل سایندگی که بیوفیلم پلاک و لکه ها را حذف می کند استفاده کنید. در طی فرآیند زمان، سرعت و فشار را کنترل کنید. پالیش کردن کل دهان هنوز به صورت گسترده ای انجام می شود اما پالیش کردن انتخابی به عنوان یک استاندارد طلایی در بسیاری از مؤسسات آموزشی توصیه می شود.

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان:

سفید کردن دندان یک روش ایمن و تأیید شده برای روشن کردن لبخند و افزایش اعتماد به نفس است. این کار یکی از محبوب ترین اعمال دندانپزشکی به دلیل سریع بودن، آسان بودن و گران قیمت نبودن برای بهبود لبخند و ظاهر افراد می باشد.

این کار شامل یک عمل زیبایی که به روشن شدن دندان ها با حذف لکه ها و بی رنگ کردن آنها کمک میکند می باشد.چهار نوع محصول سفیدکننده دندان حاوی پراکسید وجود دارد.محصولات توسط متخصص دندانپزشکی به کار برده می شود.

این محصولات حاوی درصد بالایی پراکسید هستند و به طور مستقیم بر روی دندان استفاده شده و گاهی توسط گرما نور یا لیزر فعال می شوند.

اگر نتیجه ی سریع می خواهید و حساسیت دندانی ندارید این روش احتمالا بهترین انتخاب برای شماست.محصول قابل استفاده در منزل که تحت نظارت یک دندانپزشک زیبایی قرار دارد حاوی درصد کمتری پراکسید نسبت به محصولات حرفه ای(کلینیکی) است و میتوان آن را داخل یک تری در شب یا طول روز در منزل استفاده کرد.یک تری اختصاصی(شخصی سازی شده) برای نگهداشتن دقیق محصول سفیدکننده روی دندان ها و کاهش تماس آن با لثه ساخته میشود.

لکه های حاصل ازسن طی ۷تا۱۴ روز سفید می شوند.محصولات سفیدکننده ی منسوخ حاوی درصد کمی پراکسید هستند.با احتیاط ازمقدار زیاد این محصولات استفاده کنید زیرا حاوی محلول اسیدی هستند و میتوانند به مینای دندان آسیب برساند.سفید کردن دندان با استفاده از پراکسید موجود در محصولات سفیدکننده لکه های آلی روی دندان را حل می کند تا رنگ را تغییر داده و تاثیر سفید کنندگی داشته باشد.این کار با وارد شدن به منافذ کوچک مینا و عاج و تخریب لکه هایی که روشنایی را مختل کرده اند انجام می شود.نور بیشتری از دندان ها میگذرد و باعث می شود روشن تر به نظر برسند زیرا لکه ها به قطعات کوچک و کوچکتر تبدیل شده اند.