slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

خطرات و پیچیدگیهای احتمالی عصب کشی دندان

براساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است احتمال موفقیت عصب ‌کشی (درمان ریشه دندان) بسیار بالا است و عمدتاً این کار با موفقیت صورت می‌گیرد. با این حال در برخی موارد ممکن است درمان با اشکالاتی مواجه شده و عوارضی پیش بیاید. برخی از این اشکالات را ممکن است بتوان پیش از شروع درمان با عکس پرتوی ایکس مشخص نمود اما در بسیاری از موارد نمی‌توان آنها را پیش ‌بینی کرد. خوشبختانه این مشکلات و عوارض متداول نیستند و به همین علت نیازی نیست نگران عدم موفقیت عصب ‌کشی باشید.

خطرات عصب کشی دندان

شکل- اشکال مختلف ریشه دندان

عدم شناسایی مجراهای ریشه

شکل ریشه بیشتر دندان‌ها استاندارد نیست و بر اساس نوع دندان ، تعداد مجرای ریشه یک تا سه عدد و در برخی دندانها چهار عدد است. اما گاهی اوقات شکل مجرای ریشه غیر طبیعی و غیر قابل پیش ‌بینی است و ممکن است ریشه های فرعی کوچکی وجود داشته باشد که دندانپزشک متوجه آنها نشود. در این صورت باکتری‌های موجود در مجرای ریشه، تحت ضد عفونی و پاک‌ سازی قرار نمی‌گیرند بنابراین در همان جا زنده مانده و دوباره دندان را آلوده می‌کنند.

خطرات عصب کشی دندان

شکل- در تصویر بالا مجرای فرعی ریشه در نزدیکی نوک ریشه نشان داده شده است

خطرات عصب کشی دندان

شکل- عکس پرتوی ایکس بالا ریشه های فرعی (در پایین تصویر) با فلش سفید رنگ نشان داده شده است.

ساختار این سیستم مجرای ریشه دندان می‌تواند بسیار پیچیده باشد. گاهی اوقات در پیرامون مجرای اصلی ریشه، مجراهای بسیار کوچک دیگری نیز وجود دارند. همچنین ممکن است ریشه حاوی مجراهای جانبی بزرگ باشد که استریل کردن آنها دشوار است. با وجود تلاش‌های فراوان ممکن است معدودی از باکتری‌ها در این مجراهای ریشه باقی مانده و عفونت مجدد ایجاد نمایند و درمان را با مشکل مواجه سازند.

 

همچنین گاهی اوقات شکل ریشه غیر طبیعی بوده و تمیز کردن آن دشوار است. برای مثال درمان ریشه ‌های منحنی یا ریشه ‌هایی که به یکدیگر اتصال دارند، دشوار است.

خطرات عصب کشی دندان

شکل- در تصویر بالا در عکس پرتوی ایکس دندانی با ریشه منحنی نشان داده شده است.

شکستگی تاج یا ریشه دندان

دندان‌هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته ‌اند و دندان‌هایی که خون رسانی به آنها انجام نمی‌شود، شکننده‌تر بود و بیشتر مستعد شکستگی هستند. موقعیت و اندازه شکستگی تعیین می‌کند آیا می‌توان دندان را نجات داد یا خیر. در بیشتر موارد ناچار به کشیدن دندان هستیم.

خطرات عصب کشی دندان

گاهی اوقات شکستگی ریشه دندان پیش از عصب ‌کشی و یا در حین آن شناسایی می‌شود. با این حال گاهی ممکن است شکستگی شناسایی نشود و یا در اثر عاداتی مانند دندان قروچه و یا روکش نکردن دندان، بعدا اتفاق بیفتد.

خطرات عصب کشی دندان

عفونت مجدد

اگر به دلیلی دندان دوباره دچار عفونت شود، عصب ‌کشی شکست می‌خورد. علت آن ممکن است ناکارآمد بودن فرایند پاک سازی و ضد عفونی کردن داخل دندان، پیچیدگی شکل ریشه و یا باز شدن راه نفوذ باکتری‌ها از طریق شکستگی یا مجرای جانبی ریشه باشد.

خطرات عصب کشی دندان

شکستگی ابزارهای دندان‌پزشکی

احتمالاً این مورد متداولترین عارضه ‌ای است که در عصب ‌کشی رخ می‌دهد. برای تمیز کردن محفظه پالپ و ریشه دندان و شکل ‌دهی دیواره ‌های ریشه، از ابزار دستی کوچکی به نام فایل استفاده می‌شود. گاهی اوقات هنگام استفاده ممکن است فایل بشکند و در داخل مجرای ریشه گیر کند. این اتفاق زمانی ممکن است رخ دهد که مجرای ریشه انحنای زیادی داشته باشد و یا تا زمانی که فایل‌ چرخان بیش از اندازه استفاده شود یا سرعت آن بالا باشد.

خطرات عصب کشی دندان خطرات عصب کشی دندان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در صورتی که بخش بزرگی از فایل گیر کرده باشد گاهی اوقات می‌توان آن را بلافاصله با فورسپس و اسکِیلر خارج کرد اما معمولاً خارج کردن قطعه شکسته فایل دشوار است.

در صورتی که شکستن فایل پس از اتمام تمیز کاری دندان رخ داده باشد و تنها یک قطعه کوچکی از نوک فایل شکسته باشد، می‌توان طبق روال داخل دندان را پر کرد.

در صورتی که شکستن فایل پیش از اتمام پاک ‌سازی دندان اتفاق افتاده باشد حتماً باید خارج شود. ممکن است دندانپزشک شما را به متخصص ارجاع دهد تا با کمک میکروسکوپ و ابزارهای فراصوتی (اولتراسونیک) کار با دقت انجام شود. در موارد نادر ممکن است نیاز به جراحی قطع نوک ریشه وجود داشته باشد.

 

سوراخ شدن ریشه

گاهی اوقات در حین استفاده از ابزارهای دندانپزشکی برای آماده‌ سازی و شکل ‌دهی مجرای ریشه دندان، ممکن است تصادفاً دیواره ریشه سوراخ شود. این اتفاق بیشتر در شرایطی که ریشه دندان انحنای زیادی دارد یا خمش ناگهانی دارد رخ می‌دهد. مدیریت این مشکل بستگی به اندازه و موقعیت سوراخ ایجاد شده دارد و گاهی اوقات بدون به خطر افتادن نتایج درمانی می‌توان آن را ترمیم نمود.

 

کلسیته و سخت شدن مجرای ریشه

در صورتی که مجرای ریشه سخت شده باشد (دندان دائما در حال ساخت عاج است تا حدی که محفظه عصبهای داخل دندان کاملا بسته و پر میشود)، عصب ‌کشی با مشکل مواجه می‌شود. خوشبختانه تنها 13 تا 16% از این دندان‌ها دچار مرگ عصب ها و مشکلات مرتبط با آن می‌شوند.

 

آبسه فونیکس (ققنوس)

به عود حاد پس از پاک سازی و ضد عفونی دندان که پیش از این هیچ علامتی نداشته است، آبسه فونیکس گفته میشود. این وضعیت نا متداول نیست و در صورتی که تعادل بین باکتری‌های دندان و بدن به هم بخورد تورم قابل توجهی ایجاد می‌شود.

خطرات عصب کشی دندان

شکل- در تصویر سمت راست دندان بالغ با مجرای ریشه کامل و بسته و در تصویر سمت چپ دندان نابالغ با نوک ریشه باز نشان داده شده است.

نابالغ بودن دندان و ریشه ‌های ناکامل

در صورتی که بر اثر ضربه و جراحت، دندانهای جلویی کودک آسیب ببینند به طوری که عصب ها پیش از اتمام رشد ریشه دندان بمیرند، مسیر درمانی دشوار و طولانی خواهد شد.

در حالت طبیعی ظرف دو تا سه سال پس از این که تاج دندان در دهان ظاهر می‌شود ریشه به رشد خود ادامه می‌دهد. در صورتی‌ که عصب ها به هر دلیلی پیش از اتمام رشد و بسته ‌شدن نوک ریشه بمیرند، نوک ریشه باز می‌ماند. این وضعیت درمان دندان را با مشکل مواجه می‌سازد. مجرای ریشه ناکامل، بسیار پهن است به همین علت مواد پر کننده ریشه را نمیتوان به شکل معمول استفاده کرد. نیاز به مانعی وجود دارد تا مواد پر کننده را نگه دارد تا زمانی که نوک ریشه بسته شود. دندانپزشک اطفال این وضعیت را به شکل خوبی می‌تواند مدیریت کند.

 

ضایعات اندو – پریو

در صورتی که دندان دچار مشکلات پریودنتال باشد، منبع باکتریها و عفونت در مجاورت دندان بوده و میتوانند مشکل ساز شوند.

 

http://jamiethedentist.com/root-canal-treatment/risks-and-complications