slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

روشهای درمان بیماری لثه

درمانهای مختلفی برای بیماری لثه (gum disease) وجود دارد که نوع آن بستگی به مرحله بیماری و واکنش بدن به درمانهای اولیه و وضعیت سلامت عمومی بدن دارد. درمان التهاب یا عفونت لثه از روشهای غیر جراحی برای کنترل رشد باکتریها تا جراحی بازسازی بافتهای لثه میتواند متفاوت باشد.

 

درمان های غیر جراحی برای بیماری لثه

تمیز کاری حرفه ای دندانها

در چکاپهای معمول دندانپزشکی، دندانپزشک پلاک و جرم تجمع یافته در سطح دندان را تمیز میکند. تمیز کاری سطح دندان از زیر لثه تا لبه دندان را در بر میگیرد. اگر علائم بیماری لثه مشهود باشد، دندانپزشک ممکن است توصیه کند بیش از دو بار در سال تمیز کاری حرفه ای انجام بدهید. تمیز کردن دندانها به صورت حرفه ای درمان بیماری فعال لثه نیست بلکه اقدام پیشگیرانه ای است که به جلوگیری از بیماری لثه کمک میکند.

جرم گیری ( Scaling ) و تسطیح ریشه (روت پلنینگ  root planing)

در این روش ، تمیز کاری عمیق دندانها توسط دندانپزشک انجام میشود. جرم گیری و تسطیح ریشه تحت بی حسی موضعی انجام میشود و روشی غیر جراحی است که به کمک آن پلاک و جرم تشکیل سخت شده در روی دندان و زیر لثه تراشیده میشود و نواحی زبر روی ریشه دندان صاف و مسطح میشود. هموار کردن نواحی زبر دندان هم باکتریها را از این ناحیه درو میکند و هم سطح تمیزی ایجاد میکند که احتمال تجمع باکتریها در آن کمتر بوده و برای اتصال مجدد لثه به دندان کاملا مناسب است. جرم گیری و تسطیح ریشه در صورتی انجام میشود که دندانپزشک متوجه شود دندانهایتان جرم گرفته است.

 

درمان های جراحی برای بیماری لثه

درمان بیماری های لثه با جراحی

برخی از درمانهای بیماری لثه، جراحی هستند.

جراحی فلپ / جراحی کاهش پاکت

در این روش برش در لثه ایجاد میشود و زبانه لثه (فلپ) بالا زده میشود تا جرم تشکیل شده در زیر آن برداشته شود. در بعضی از موارد سطح نامنظم استخوان آسیب دیده زیر لثه نیز صاف و هموار میشود تا جایی برای پنهان شدن باکتریها باقی نماند. سپس زبانه لثه به جای خود برگردانده میشود. این روش عمق شیار ایجاد شده بین دندان و لثه (که به آن پاکت گفته میشود) را کاهش میدهد تا به این ترتیب باکتریها حذف شده و جایی برای پنهان شدن آنها نماند. هر چه عمق شیار بین لثه و دندان بیشتر شود باکتریها محل بهتری برای پنهان شدن و تکثیر پیدا میکنند و احتمال بروز مشکلات جدی بیشتر میشود.

پیوند استخوان

در این روش از استخوان خود بیمار برای پیوند استفاده میشود و یا این که از استخوان مصنوعی یا اهدایی برداشت میشود. مواد پیوندی به عنوان داربستی برای رشد استخوان عمل میکند و باعث تحریک و بازسازی استخوان میشود تا به این ترتیب ثبات دندان بازیابی شود. تکنولوژیهای جدید مانند مهندسی بافت بدن را به تولید استخوان و بافت جدید با سرعت بیشتر تحریک میکنند.

پیوند بافت نرم

در این روش لثه که تخریب و نازک شده تقویت میشود یا نواحی که لثه پسروی کرده پر میشود. برای این نوع پیوند بافت بیشتر از سقف دهان بافت نرم برداشت میشود و به ناحیه مورد نظر پیوند میخورد.

جراحی برای درمان بیماری های لثه

بازسازی هدایت شده بافت

این روش زمانی انجام میشود که استخوان پشتیبانی کننده دندان تخریب شده است و به کمک این درمان استخوان و لثه به رشد و بازسازی ترغیب میشوند. این روش همراه با جراحی فلپ انجام میشود و یک قطعه کوچک بافت توری شکل بین لثه و استخوان جایگذاری میشود. این باعث میشود لثه بیش از حد رشد نکند و فضایی را که متعلق به استخوان است، اشغال نکند. بنابراین استخوان فرصت کافی برای رشد دارد تا دندان را پشتیبانی نماید.

جراحی استخوان

در این روش حفره های سطحی استخوان که در اثر تحلیل رفتن متوسط تا شدید استخوان ایجاد شده اند، صاف میشوند. پس از جراحی فلپ، استخوان اطراف دندان تغییر شکل داده میشود تا حفره ها کاهش پیدا کنند. این باعث میشود پنهان شدن و تکثیر باکتریها سخت تر شود.

در بعضی از بیماران روشهای غیر جراحی جرمگیری و تسطیح ریشه تنها درمان لازم است. زمانی عمل جراحی لازم میشود که بافت اطراف دندان سلامت خود را از دست بدهد و با روشهای غیر جراحی نتواند خود را ترمیم کند.

 

داروهای مورد استفاده در درمان بیماری لثه

روشهای درمان بیماری های لثه

دارو درمانی با آنتی بیوتیک (چرک خشک کن) همراه با جراحی یا روشهای درمانی دیگر ممکن است تجویز شود و یا به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرد تا باکتریهای عامل بیماری لثه را کاهش دهد یا از تخریب اتصال بین دندان و استخوان جلوگیری نماید.

کلرهگزیدین یک داروی ضد باکتری است که برای کنترل پلاک و ژنژیویت (مراحل اولیه بیماری لثه) یا پاکت پریودنتال، استفاده میشود. این دارو به صورت دهانشویه بیشتر استفاده میشود اما به صورت یک تراشه پر شده با ژلاتین نیز استفاده میشود که پس از تسطیح ریشه در داخل پاکت مجاور دندان قرار داده میشود تا به تدریج ظرف حدود هفت روز دارو را آزاد نماید. سایر داروهای آنتی بیوتیک از جمله داکسی سایکلین، تتراسایکلین و ماینوسایکلین نیز ممکن است برای بیماری لثه استفاده شوند.

بعضی از خمیر دندانهای بدون نیاز به نسخه نیز با عنوان ضد باکتری به فروش میرسند که حاوی فلوراید و آنتی بیوتیکی به نام تریکلوزان (triclosan )  هستند که پلاک و ژنتژیویت را کاهش میدهد.

آیا آمادگی خاصی برای درمان عفونت لثه وجود دارد؟

دندانپزشک بیشتر درمانهای بیماری لثه را در مطب خود انجام میدهد. مدت زمانی که درمان طول میکشد، میزان دردی که ممکن است داشته باشید و مدت زمان بهبودی بافتها در هر فردی بسته به نوع درمان و گستردگی آن و سلامت بدن فرد متفاوت است. در بعضی از درمانها ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود.