slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

دندانپزشکی زیبایی

از بین کارهایی که در دندانپزشکی زیبایی و یا جهت ترمیم و محافظت از دندانها و لثه انجام می‌شود، از جمله بریس‌های ارتودنسی (brace)، روکش دندان (crown)، ونیز (لامینت)، جرم‌گیری، پل دندان (bridge)، ایمپلنت، جراحی زیبایی لثه و یا حتی بازسازی کامل دندان‌ها، ببینید کدام‌یک را جهت حفظ و زیباسازی لبخندتان می‌توانید انجام دهید.

 

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ پروسیجری است که در آن نوعی از رزین که هم‌رنگ دندان است روی دندان قرار داده شده و توسط نوری خاص و بسیار قوی سخت می‌شود و سرانجام سبب یک دست شدن فضای بوجود آمده و زیبایی بخشیدن به لبخند می‌شود.

باندینگ از جمله راحت‌ترین و ارزان‌ترین پروسه های زیبایی است که روی دندان انجام می‌شود و می‌تواند سبب ترمیم دندانهایی شود که لب‌پر شده یا ترک خورده‌اند. همچنین با کمک باندینگ می‌توان شکاف‌ها را پر کرد، شکل‌گیری دندان را تغییر داد یا حتی به عنوان ماده‌ای دائمی برای پر کردن دندان با هدف زیبایی بخشیدن بیشتر به ظاهر دندان استفاده کرد.

 

لامینیت  (Veneer)

لامینیت یا ونیر

ونیر پوسته باریکی است که با توجه به دندان‌های هر فرد ساخته شده و قسمت جلویی دندان‌ها را روکش می‌کند. ونیر به قسمت جلویی دندان‌ها متصل شده و سبب تغییر رنگ، سایز و حتی اتفاع دندان‌ها می‌شود. ونیر می‌تواند از جنس چینی یا کمپوزیت رزین باشد.

و در واقع ونیر گزینه‌ای است که رنگ و شکل دندان را نسبت به روش روکش بصورت دائمی تغییر می‌دهد یعنی اگر دندان را با لایه ای از ونیر روکشی کنید دیگر امکان حذف لایه وجود ندارد.

 

روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان در واقع کپسول دندان مانندی است که مخصوص دندانی خاص ساخته شده است و به منظور استحکام بخشیدن روی دندانی که آسیب دیده یا ضعیف شده است قرار می‌گیرد و شکل، سایز و استحکام و ظاهر دندان را تثبیت می‌کند. اغلب روکش‌ها حدود 15 سال باقی مانده و اغلب هم از جنس چینی ترکیب شده با فلز، رزین یا سرامیک اند. قبل از اینکه کپسول روکش‌ها در جای خود قرار بگیرد، دندان موجود در محل، ساییده و سوهان زده می‌شود و کپسول روکش‌ها روی آن چسبانیده می‌شود و تماما روی آن را می‌پوشاند. روکش انله (نوعی روکش دندان که فقط قسمت فوقانی دندان را در بر می‌گیرد)  و سه چهارم وسعت کمتری از دندان زیرین را در بر می‌گیرد.

 

کانتورینگ یا Emmel Shaping

کانتورینگ یا فرم‌دهی و تراش دندان، پروسه ی اصلاح دندان طبیعی است که بی درد و سریع بوده و به منظور زیبایی بخشیدن به ظاهر دندان انجام می‌شود. این روش اغلب در برطرف کردن نقص‌های کوچک دندانی به کار میرود از جمله در ناهمواری های دندانی یا ازدهام نسبی دندانها در دهان.

نتیجه ی کار بلافاصله مشهود است. کانتورینگ اغلب به همراه لامینت، سفید کردن دندانها و باندینگ انجام میشود.

 

بریس ارتودنسی

بریس ارتودنسی

بریس‌ها می‌توانند دندان‌های کج و ناهمتراز را صاف و مرتب کنند و علاوه بر ارتقای سلامت، در پیر و جوان سبب زیبایی هر چه بیشتر لبخند میشود.

روش کار ارتودنسی بر اعمال فشار ثابت و مداوم است که به آرامی و در طی زمان سبب مرتب شدن دندانها میشود.

به مرور که دندان حرکت میکند مطابق با فشاری که اعمال میشود ریشه ی استخوانی دندان نیز در حفره موجود در لثه جابجا شده و تغییر شکل میدهد.

 

انواع بریس

در حالیکه بریس های فلزی همچنان هم مورد استفاده قرار میگیرند در صورت تمایل میتوانید از انواع پنهان و نامرئی آن استفاده کنید.

براکتها (همان مربع‌های کوچکی که روی دندان چسبانیده میشوند) میتوانند شفاف، هم رنگ دندان یا رنگارنگ باشند. همچنین میتوان آنها را به سطح داخلی دندانها چسباند تا در دید نباشند. همچنین براکتهای نامرئی که در انواع شفاف و قالبهای پلاستیکی دارای انحنا ساخته میشوند که به مرور زمان سبب مرتب شدن دندانها میشوند.

 

سفید کردن دندانها

سفید کردن دندانها

کسی هست که لبخند زیبا با دندانهای درخشان را دوست نداشته باشد؟

امروزه ابزارها و مواد بسیاری جهت سفید کردن دندانها در دسترس است.

از جمله خمیر دندان و دهانشویه، ژلهایی که بدون نسخه میتوان آنها را تهیه کرد، تراش دادن دندان و نیز مواد مصرفی که در دسترس دندان پزشکان قرار دارد.

اما با این‌همه همه افراد هم کاندید مناسبی برای سفید کردن دندان نیستند.

این کار برای افرادی مناسب است که دندان‌ها و لثه ی سالم و مستحکم دارند، بخصوص آنهایی که دندانهایی متمایل به زرد یا خاکستری دارند تا بهترین پاسخ را از سفید کردن دندان بگیرند. در مورد اینکه سفید کردن دندان برای شما مناسب و کاربردی است یا خیر با دندان پزشکان مشورت کنید.

 

پر کردن دندان

گاهی ممکن است به دلیل پوسیدگی، ایجاد شکاف و یا لب پر شدن مواد (آمالگام) داخل دندان را با مواد خاص پر کنیم.

برخی افراد از فرصت بدست آمده استفاده‌ی مثبت کرده و نقره‌ی پر شده در دندانشان را با کامپوزیتی طبیعی و هم رنگ دندان تعویض می‌کنند.

دلیل این تمایل هم ممکن است جنبه‌ی زیبایی یا حتی نگرانی آنها در مورد ایمنی آمالگام (ماده‌ی پر شده در دندان) باشد چون این ماده حاوی جیوه است.

پر کردن دندان با کامپوزیت نسبت به نقره فام کردن آن در فعالیتها شدید بهتر عمل میکند اما در فعالیت‌های روزمره هر دوی آنها عملکرد خوبی دارند.

 

جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه می‌تواند منجر به بهبود زیبایی لبخند در افرادی شود که بخاطر بلند بودن لثه ها، در لبخندشان قسمت کوچکی از دندان‌ها مشخص می‌شود یا حتی خط رویش دندانها در لثه شان حین لبخند مشخص نیست. در این فرآیند بخش کوچکی از بافت لثه (و در صورت لزوم قسمت اضافی خود استخوان) تراشیده شده و با حذف آن، قسمت بیشتری از دندان در معرض دید قرار میگیرد. این فرآیند میتواند روی یک دندان یا حتی روی تمام خط لثه و یا روی تعداد زیادی از دندانها انجام شود تا لبخندی طبیعی و زیبا ایجاد شود.

 

ایمپلنت

میلیونها آمریکایی بدلیل بیماری های لثه، پوسیدگی دندان یا صدمات وارد آمده از فقدان دندان رنج میبرند.

ایمپلنت های دندانی (ریشه های مصنوعی ساخته شده از جنس تیتانیوم (که در شکل سمت چپ اورده شده است ) ) ساختارهای مقاوم پدید می آورند که بتوان دندان های دائمی یا متحرک را روی آن ها سوار کرد. ممکن است برخی بیماران به جای استفاده از تاج های مصنوعی با استفاده از ایمپلنت، دندان های مصنوعی متحرک را درلثه شان نگه دارند.

 

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی به عنوان جایگزینی مناسب و متحرک است که در از دست رفتن دندان و بافت اطراف آنها بکار میرود.

در کل دو نوع دندان مصنوعی داریم نوع اول دندان مصنوعی کامل و نوع دوم دندانهای مصنوعی تکی.

دندان مصنوعی کامل زمانی استفاده میشود که هیچ دندانی در دهان نباشد در حالیکه دندانهای مصنوعی تکی زمانی کاربرد دارند که یکی یا چند تا از دندانهای طبیعی از دست برود.

 

بریج یا پلهای دندانی (دندان مصنوعی تکه ای ثابت)

بریج یا پلهای دندانی (دندان مصنوعی تکه ای ثابت)

پل ثابت (دائمی) زمانی استفاده میشود که یک یا چند دندان آسیب دیده‌اند و تاج دندانهای جایگزین بصورت پل به دندان های اطراف قسمت آسیب دیده متصل میشود و پس قسمت پل در محل اصلی اش فیکس و چسبانیده میشود.

پل دندانه‌دار زمانی استفاده میشود که دندان آسیب دیده در انتهای فضای دندانی باشد و تنها یک طرف را بتوان به پل متصل کرد. دندانهای به هم پیوسته ی مری لند از جنس چینی بوده و توسط یک چهارچوب حمایت میشود.

 

پیوند لثه

قسمتهایی از ریشه های دندان که توسط بافت لثه پوشانده شده اند ممکن است به دلیل پس رفت بافت لثه نمایان شده و در مجاورت مایعات یا غذاهای بسیار گرم یا سرد آزرده شود. همچنین پس رفت بافت شد دندانهایتان را در معرض خطر ایجاد حفره در ریشه‌ی دندان قرار میدهد همچنین اسکان تحلیل بافت استخوانی که حتی سبب از دست رفتن دندان نیز میشود وجود دارد. پیوند بافت نرم که با برداشتن بافت سالم شد از یک سمت دهان و الحاق آن به قسمتی دیگر دهان انجام میشود میتواند مانع از تحلیل رفتن بافت لثه و بافت استخوانی دندانها و نیز حفظ زیبایی خط لثه شود.

 

زیبا سازی لبخند

برای به سازی و زیبایی مجدد بخشیدن به لبخند میتوان از ترکیبی از تکنیکهای دندان پزشکی استفاده کرد. تا به یک لبخند عالی دست یافت.

در حالیکه دندان پزشکانی که بصورت تخصصی در زیبایی بخشیدن به دندانها فعالیت میکنند میتوانند تفاوت چشم گیری در ظاهر دندانها و زیبایی لبخند ایجاد کنند در همین حال هم این کار باید بسیار دقیق و با برنامه‌ریزی انجام شود.

چون برای تهیه ی آنها علاوه بر هزینه ی زیاد زحمت زیادی هم لازم است و اگر کاری که میخواهیم در انتها دیده شود بدترین حالت ممکن پیش میآید.