slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

روکش دندان چه فرقهایی با لمینت دارد؟

اگر تنها یک چیز باشد که یکی از بزرگ­ترین فایده­ های زندگی در عصر کنونی را توصیف کند، آن چیز وجود انتخاب­های متعددی است که داریم. از داشتن صدها کانال تلویزیونی تا فروشگاه­های باشکوهی که اجناس خود را از آن­ها تهیه می­کنیم. ما با انتخاب­های متعددی احاطه شده­ ایم که پدران و گذشتگان ما هرگز چنین قدرت انتخابی نداشتند.

امروزه راه ­های جذاب زیادی برای درمان و ترمیم دندان­های شما وجود دارد. مثلاً در یک مورد، شما یا یکی از اعضای خانواده­ تان ممکن است در حال تصمیم­ گیری برای انتخاب بین روکش یا لمینیت باشید. اما تفاوت­ های بین روکش و لمینیت چیست؟

اگرچه این دو نوع ترمیم دندانی شباهت­ هایی دارند ولی در طراحی، هدف استفاده، نحوه­ ی تهیه، کارگذاری و هزینه­ هایشان با یکدیگر اختلاف دارند.

ادامه­ ی این مطلب را بخوانید تا جزئیات تفاوت بین این دو نوع ترمیم را متوجه شده و بتوانید انتخاب درستی برای خود و خانواده ­تان انجام دهید.

لمینت یا ونیر دندان

لمینت یا ونیر

طراحی و هدف استفاده

روکش دندان پوششی است که دندان را به طور کامل می­ پوشاند. روکش­های دندانی معمولاً از سرامیک و یا ترکیبی از سرامیک و دیگر مواد ترمیم­ کننده ساخته شده ­اند. روکش­ها یکی از روش­های زیادی هستند که برای ترمیم دندان­ها به کار می­روند، دندان­هایی که در طی تصادف آسیب دیده­ اند، ضعیف و در مرز شکسته شدن هستند و یا در اثر پوسیدگی قسمتی از تصادف آسیب دیده­ اند، ضعیف و در مرز شکسته شدن هستند و یا در اثر پوسیدگی قسمتی از آن­ها شکسته شده است. روکش همچنین برای پوشش ایمپلنت­های دندانی و به عنوان تکیه­ گاهی برای بریج (پل دندانی) استفاده می­شود.

روکش دندان

روکش دندان

مهیاسازی و کارگذاری

به منظور مهیا ساختن دندان برای روکش­ گذاری، دندانپزشک شما ابتدا آسیب وارده به دندان را درمان نموده و سپس شکل دندان را برای قرارگیری روکش تنظیم می­کند. برای نمونه، دندانپزشک ممکن است قبل از روکش برای دندان شما درمان ریشه انجام دهد. سپس دندانپزشک دندان شما را به اندازه و شکل مناسب تراش می­دهد. در ادامه، دندانپزشک از دندان شما قالب­گیری می­کند و آن را به لابراتور می­فرستد. در مدت زمانی که روکش شما در حال ساخته شدن است شما باید از یک روکش موقت استفاده کنید.

فرآیند لمینت­ گذاری به رغم وجود برخی شباهت­ها ولی در کل با روکش­ گذاری متفاوت است. دندانپزشک لایه­ ی نازکی از مینای دندان را برداشته و تا زمان آماده شدن لمینت دائمی از یک لمینت موقت برای شما استفاده می­کند. آماده­ سازی لمینت ممکن است حدود 10 روز طول بکشد. گاهی دندانپزشک بیمار را وادار می­کند تا مدت زمان کمی بیشتری از لمینت موقت استفاده کند تا لثه­ها بهبود یابند و بتوان لمینت دائمی را کار گذاشت.

 

هزینه­ ها

یک روکش معمولاً بسته به محل دندان، دندانپزشک مورد مراجعه و بیمه­ ای که هستید هزینه متفاوتی خواهد داشت. روکش معمولاً 5 تا 15 سال یا بیش­تر دوام دارد.

لمینت کمی گران­تر است و 10 تا 15 سال دوام دارد. بیماران باید توجه داشته باشند که سیگار کشیدن و کافئین قسمت­های طبیعی دندان را سریع­تر از قسمت­های ترمیم شده تغییر رنگ می­دهد، لذا برای جلوگیری از غیریکنواخت شدن رنگ دندان­ها باید هردوی این موارد را محدود کنند.

کلید آن که تصمیم درستی بگیرید داشتن درکی روشن از انتخاب­هایتان است. اگر به عنوان بخشی از برنامه­ی درمانی دندان­هایتان این دو نوع ترمیم به شما پیشنهاد شد به یاد داشته باشید که هردوی این گزینه­ ها برای بازگرداندن لبخند زیبا و اعتماد به نفس به شما گزینه­ های عالی­ ای هستند. آگاهی درباره­ ی اختلاف­ های بین روکش و لمینت به شما در تصمیم­ گیری کمک خواهد کرد. روکش­ها اغلب برای جلوگیری از شکسته شدن دندان­ها که در نتیجه نیاز به کشیدن خواهند داشت مناسب هستند، در حالیکه لمینت­ ها اغلب جنبه­ ی زیبایی دارند.

از آنجا که هر دو انتخاب می­ توانند گران باشند، در مورد بیمه­ ی خوب دندانی و انواع برنامه­ های پرداخت قسطی اطمینان حاصل کنید چرا که در پرداخت هزینه­ ها کمک خواهد شد و لبخندی زیبا و سالم به شما و خانواده­ تان می­دهد.

 

مطالب مرتبط:

هزینه های دندانپزشکی

روکش دندان از جنس زیرکونیوم

کاربرد سرامیک در دندانپزشکی