slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

سفید کردن دندان با بلیچینگ (belaching) چیست؟

 

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها روشی است که به کمک آن رنگ بد دندان ها از بین برده می شود. سفید کردن دندان به طور کلی به دو صورت انجام می شود: می توانید این کار را در مطب انجام دهید یا این که اگر دوست داشته باشید می توانید این کار را خودتان در خانه انجام دهید.

البته در هر دو حالت لازم است که از عامل سفید کننده که بر پایه ترکیب شیمیایی پروکسید است، استفاده کنید. در مورد ترکیب پروکسیدی، باید گفت که اگر بخواهید این کار را در خانه انجام دهید، موادی که باید استفاده کنید حاوی 3 تا 20 درصد پروکسید خواهد بود (ترکیبی که مورد استفاده قرار می گیرد کاربامید یا هیدروژن پروکسید است)، ولی اگر بخواهید این کار را در مطب انجام دهید، پزشک از ترکیباتی با درصد پروکسید بالاتر، یعنی 15 تا 45 درصد، برای سفید کردن دندان استفاده می کند.

قاعده کلی سفید شدن دندان ساده است. هر چه که محلولی که استفاده می کنید را مدت بیشتری در دهان نگه دارید، دندان هایتان سفید تر می شوند. البته درصد پروکسید در محلولی که استفاده می کنید هم اهمیت زیادی دارد. یعنی هر چه درصد پروکسید در محلول سفید کننده بیشتر باشد، قدرت سفید کنندگی آن بالاتر می رود و این به این معنی است که اگر بخواهید از محلول سفید کننده قوی تر استفاده کنید، لازم است مدت کوتاه تری آن را در دهان تان نگه دارید. در واقع یکی از نکاتی که هنگام استفاده از این محلول ها رعایت کنید این است که ژل یا محلول را بیش از حد در دهان نگه ندارید. نگه داشتن بیش از حد این محلول باعث می شود دندان ها آب خود را از دست بدهند و حساس تر شوند.

در ادامه مزایا و معایب هر کدام از روش های استفاده از روش سفید کردن دندان را در خانه یا در مطب بررسی می کنیم. ولی به طور کلی باید گفت که اگر می خواهید از در خانه دندان هایتان را سفید کنید و پکیج سفید سازی دندان را تهیه کنید، بهتر است اول با دندان پزشک تان مشورت کنید. به این دلیل که افرادی هستند که سفید کردن دندان برایشان مناسب نیست. یعنی نتایج دلخواه را برایشان نخواهد داشت. نکته مهم دیگری که در مورد سفید کننده باید بدانید این است که سفید کردن دندان به هیچ وجه به معنی سفید کردن تاج پورسلینی یا باندینگ کامپوزیتی (که همرنگ دندان هایتان است) نیست. پس برای این موارد اصلاً به فکر استفاده از روش های سفید سازی دندان ها نباشید

 

سفید کردن دندان در مطب

سفید کردن دندان با بلیچینگ (belaching) چیست؟

سفید کردن دندان اگر توسط دندانپزشک انجام شود، مطمئناً خیلی سریع تر و راحت تر خواهد بود. یکی از دلایل زمان کمتر برای سفید کردن دندان در مطب، نوع محلولی است که استفاده می شود. محلولی که دندان پزشک در مطب استفاده می کند بسیار قوی تر از نسخه خانگی است. به علاوه در مطب، دندان پزشک ممکن است بر حسب نیاز از نور، گرما یا ترکیبی از هر دو برای سرعت دادن به فرآیند و سفید شدن سریع تر دندان ها، استفاده کند. کاری که شما در خانه نمی توانید انجام دهید.

اگر همه چیز خوب پیش برود و اثر گذاری سفید سازی دندان ها در بیشترین حالت ممکن باشد، دندان هایتان 3 تا 8 طیف روشن تر می شود. سفید کردن دندان در مطب در حدود 30 تا 60 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. برخی از دندانپزشکان البته از روش هایی استفاده می کنند که زمان بیشتری را برای سفید کردن دندان می طلبد و گاهی لازم است برای یک جلسه سفید کردن دندان، تا دو ساعت وقتتان را خالی کنید.

 

سفید کردن دندان در خانه

سفید کردن دندان با بلیچینگ (belaching) چیست؟

اگر بخواهید در خانه دندان هایتان را سفید کنید، گزینه های مختلفی پیش رویتان است. رایج ترین روش هایی که برای این کار استفاده می شود، این ها هستند:

  • استفاده از چسب یا نوار سفید کننده (strip) یا انواع ژل ها: نوار یا ژل سفید کننده مستقیماً بر روی دندان اعمال می شود. اگر از ژل استفاده می کنید، کافی است ژل را روی دندان بمالید و با یک مسواک آن را پخش کنید. اگر هم از نوار استفاده می کنید هم فقط کافی است نوار یا چسب را روی دندان ها بگذارید. این محصولات سفید کننده دندان طوری طراحی شده اند که شما لازم است یک یا دو بار در روز از آن ها استفاده کنید. انجام این کار در یک دوره 10 تا 14 روزه معمولاً برای گرفتن نتیجه کافی است. سفیدی دندان که از این طریق به دست می آید چهار ماه یا بیشتر دوام دارد.

سفید کردن دندان با بلیچینگ (belaching) چیست؟

  • استفاده از محصولات مبتنی بر استفاده از تری (یا قاب دندان): در این روش از یک روکش یا قاب برای سفید کردن دندان استفاده می شود. قاب دندان چیزی شبیه به محافظ دندان است. شما باید این قاب را با ژل پروکسیدی یا خمیر پر کنید و آن را روی دندان ها بگذارید. قابل باید یک تا چند ساعت روی دندان بماند. این کار را باید تا حدود 4 هفته هر روز تکرار کنید. البته اگر به دندان پزشک مراجعه کنید، ممکن است او روش های دیگری که بر پایه قاب دندان هستند را هم به شما معرفی کند یا اینکه محلول یا ترکیب متفاوتی برای پر کردن قاب به شما معرفی کند. هزینه این روش تقریباً نصف هزینه استفاده از نوار یا ژل است.

سفید کردن دندان با بلیچینگ (belaching) چیست؟

  • استفاده از خمیر دندان سفید کننده: خمیر دندان های سفید کننده به این دلیل این نام را گرفته اند که داری ذرات ساینده در خود هستند. این ذرات به از بین بردن لکه های روی دندان ها از طریق سایش، کمک می کنند. خمیر دندان های سفید کننده به علاوه ترکیبات شیمیایی و عامل های جلا دهنده دارند که به شستن و سایش لکه ها از روی دندان ها، بدون اینکه نیازی به عامل سفید کننده باشد، کمک می کنند. البته خمیر دندان های با کیفیت سفید کننده به نسبت خمیر دندان های معمولی گران تر هستند. به علاوه قدرت سفید کنندگی زیاد بالایی هم ندارند و نهایتاً می توانند یک طیف دندان ها را سفید تر کنند. برخی از خیر دندان های سفید کننده حاوی پروکسید هستند، هر چند پروکسیدی که در این خمیر دندان ها وجود دارد چندان اثر گذاری مثبتی ندارد. پروکسید برای اثر گذاری زمان لازم دارد در حالی که خمیر دندان سفید کننده به اندازه کافی بر روی دندان ها باقی نمی ماند که بخواهد ترکیب پروکسیدی آن باعث سفید شدن دندان ها شود.

 

چطور دندان های مان را سفید نگه داریم؟

سفید کردن دندان با بلیچینگ (belaching) چیست؟

شاید برای سفید کردن دندان از روش های خانگی استفاده کرده باشید یا برای راحتی و سرعت بیشتر، به دندان پزشک مراجعه کرده باشید. به هر حال از هر روشی برای سفید کردن دندان ها استفاده کرده اید، باید بدانید که چطور سفیدی که به دندان هایتان داده اید را حفظ کنید. مسواک زدن به صورت مرتب و منظم، استفاده از نخ دندان و استفاده از دهان شویه، کارهایی است که می تواند به تداوم سفیدی دندان هایتان کمک کند. به علاوه بهتر است از مصرف زیاد غذاهای اسیدی و غذاهای غنی از تانن (tannin) خود داری کنید.

نوشیدنی هایی هم هست که بهتر است زیاد به سمت شان نروید مثل چای و قهوه سیاه، مشروبات الکلی، نوشیدنی های انرژی زا، نوشیدنی های کربناته (مثل انواع نوشابه ها)، آب میوه و خود میوه هایی مثل تمشک و توت و … (به طور کلی خانواده بری ها که عموماً شکل و شمایلی مشابه هم دارند). علاوه بر این ها مصرف سس ها (مثل سس سویا، سس گوجه، سس کاری و …) را هم باید محدود کنید

 

مراجعه به دندان پزشک

سفید کردن دندان با بلیچینگ (belaching) چیست؟

سفید کردن ممکن است باعث شود که دندان ها به طور موقت حساس تر شوند. اگر در حالت عادی دندان هایتان حساس است، سفید کردن دندان احتمالاً باعث می شود حساسیت دندان هایتان حتی بیشتر هم بشود که حس ناخوشایندی به شما می دهد. اگر سفید کردن دندان اشتباه انجام شود، ممکن است لثه ها هم آسیب ببینند. این اتفاق به خصوص در مواردی می افتد که از روش های خانگی استفاده کنید و محلول های سفید کننده را خودتان در خانه روی دندان ها اعمال کنید. در این صورت ممکن است لثه کمی دچار التهاب شود و یا حتی به صورت موقت رنگش هم کمی بپرد!

به طور کلی باید گفت که کسانی باید سراغ سفید کردن دندان هایشان بروند که دندان های زرد دارند. کسانی که دندان های قهوه ای دارند (یعنی رنگ دندان هایشان بیش از حد تیره است)، نمی توانند نتیجه خوبی از این روش بگیرند. اگر هم دندان ها خاکستری یا متمایل به بنفش است، احتمالاً سفید سازی دندان هیچ اثری بر روی رنگ آن ها نداشته باشد.

برای اینکه هزینه و وقت تان را هدر ندهید، بهتر است قبل از هر چیز به یک دندان پزشک مراجعه کنید تا او با بررسی شرایط دندان هایتان مشخص کند سفید کردن دندان مؤثر خواهد بود یا نه و اگر جواب مثبت است، روش مناسب پیشنهادی را به شما معرفی کند.