slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

عوارض خوابیدن با دندان مصنوعی

خوابیدن با دندان مصنوعی می تواند باعث مشکلات سلامت شود؟ این یک سوال بسیار رایج است.

دنچرها(دندان مصنوعی)فواید متعددی برای افرادی که دندانهای طبیعی شان را از دست داده اند دارد و میتواند به آنها کمک کند که توانایی خوردن انواع مختلفی از غذاها را دوباره به دست آورند،واضح تر صحبت کنند و بااعتماد به نفس لبخند بزنند.اگرچه مهم است که بدانیم برخی جوانب منفی در استفاده از دندان مصنوعی وجود دارد.برای نمونه دندان مصنوعی دائما به لثه ها و استخوان زیرین آن فشار وارد میکند این باعث تحلیل(یک فرآیند که باعث کاهش حجم و تراکم استخوان شده)می شود.

اگر دست دندان به طور ۲۴ساعته در روز استفاده شود تحلیل و از دست رفتن استخوان را تسریع میکند. با ازدست رفتن استخوان حمایت کافی برای دست دندان از بین رفته و باعث میشود که لق بزند و به آسانی از دهان خارج شود.

این مسئله همچنین باعث کاهش حمایت لب ها و گونه میشود که میتواند باعث ایجاد تغییرات بدی در ظاهر صورت شود. به علاوه اگر ازدندان مصنوعی به خوبی نگهداری نشود سطوح زیرین آن به محل پرورش باکتری ها و قارچ های دهانی تبدیل میشود که میتواند باعث بوی بد دهان، آزرده شدن و بیماری شود.

مشخص شده است که افرادی که دندان مصنوعی را در هنگام خواب از دهان خارج نمیکنند احتمال زیادی برای داشتن پلاک میکروبی زبان و دندان مصنوعی، التهاب لثه، کشت مثبت کاندیداآلبیکنز(برفک دهان،یک عفونت قارچی دهان) و میزان بالاتر اینترلوکین ۶ در خون (یک پروتئین که توسط گلبول سفید ساخته شده و مبارزه بدن علیه میکروب را افزایش میدهد)دارند.

 

بهداشت دهانی خوب در استفاده کنندگان از دندان مصنوعی بسیار مهم است و خطر بیماری جدی را کاهش میدهد.

برای مثال یک مطالعه اخیر شامل۵۴۲ رزیدنت پرستاری در منزل مشخص کرد که افراد مسنی که در هنگام خواب از دندان مصنوعیشان استفاده میکنند۲تا۳برابر احتمال مرگ یا بستری شدن بیشتری براثر پنومونی نسبت به افرادی که دست دندان خود را هنگام خواب از دهان خارج میکنند دارند.

مطالعه نشان داد که آسپیراسیون(تنفس)یک وسیله مهم انتقال باکتری های پنونونی از دهان به ریه سالمندان میباشد.

نگرانی های دیگری وجود دارد.استفاده از دست دندان به طور پیوسته و به ویژه در خواب هنگامی که جریان بزاق به طور طبیعی کاهش می یابد اغلب باعث ایجاد شرایطی که به آن استوماتیت دنچر میگویند میشود(استوما به معنای دهان و آتیت به معنای التهاب)

این حالت روی بافت های زیر دندان مصنوعی تاثیر میگذارد معمولا این حالت زیر دست دندان های کامل فک بالا که ناحیه کام را میپوشاند رخ میدهد وباعث ایجاد قرمزی،التهاب و عفونت های قارچی میشود.این حالت اغلب همراه با بیماری موسوم به چیلیتیس(یک ترک خوردگی درگوشه های دهان وعفونت باهمان نوع قارچ)میباشد.

استوماتیت دنچر با خارج کردن دست دندان از دهان در شب و تمیز کردن دقیق آن درمان میشود.عفونت قارچی باداروهای ضدقارچ (آنتی فانگال)یا دهانشویه های کلرهگزیدین که توسط دندانپزشک تجویزشده درمان میشود.

چه دندان مصنوعی کامل یا پارسیل داشته باشید خارج کردن آن از دهان هنگام خواب در شب به لثه ها و دیگر بافت های زیر دست دندان فرصت استراحت داده و بافت ها درمعرض مواد ضد باکتری که به صورت طبیعی در بزاق وجود دارد قرار میگیرند.

به طور خلاصه خارج کردن دست دندان در شب سالم ترین کاری است که میتوان انجام داد.

بهداشت دندان مصنوعی

یک بهداشت خوب دهان برای نواحی که توسط دست دندان پوشیده میشود شامل گام های زیر است:

 

– خارج کردن از دهان وشستن آن پس از غذا خوردن

– حداقل یکبار در روز مسواک زدن دست دندان با یک مسواک نرم،برس ناخن یا مسواک دنچر وشستن آن با مایع ظرفشویی،صابون مایع ضدباکتری یاتمیزکننده های دنچر(از خمیردندان استفاده نکنید زیرا بسیار ساینده میباشد)

– از یک قرص جوشان استفاده کنید اگرچه نمیتواند جایگزین تمیز کردن دستی شود اما ممکن است باعث حذف برخی پلاک ها و بیوفیلم میکروبی ایجاد شده برروی دست دندان شود.

– دست دندان خود را در آب نگهدارید یا بهتر است که در محلول برپایه آلکالین پراکسیداز که برای این کار ساخته شده قرارداده شود.

– لثه ها و زبان خود را بامسواک بسیار نرم به طور روزانه مسواک بزنید توجه شود که با مسواکی متفاوت از آن که دنچرها را تمیز میکنید یا با یک دستمال مرطوب آن قسمت ها را تمیز کنید.

– قبل از اینکه دست دندان را داخل دهان قرار دهید آن را بشویید.

 

حتی اگر دیگر هیچ دندان طبیعی ندارید باید به بهداشت دهانتان توجه کنید.

استفاده از دست دندان به صورت ۲۴ساعته مانع بهداشت دهان خوب شده و سلامتی شما را به خطر می اندازد.