slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

نگهداری از دست دندان مصنوعی متحرک پارسیل

دست دندان مصنوعی تکه ای یا پارسیل معمولا شامل دندانهای مصنوعی اتصال یافته به پایه ای پلاستیکی به رنگ صورتی یا همرنگ لثه است.براساس نیاز شما دندانپزشکتان یک دندان مصنوعی پارسیل برایتان طراحی میکند.دندان مصنوعی پارسیل ممکن است دارای فریم واجزای نگهدارنده فلزی که به دندانهای طبیعی تان متصل میشود یا دیگر اجزای اتصالی که ظاهر طبیعی تر دارند باشد.

دربعضی موارد دندان مصنوعی پارسیل طوری ساخته میشود که با اجزایی به نام اتصال دقیق به دندان هایتان متصل میشود.اتصال دقیق ها(پرسیژن اتچمنت)معمولا بسیار زیباتر از کلاسپ های نگهدارنده فلزی هستند.گاهی لازم است روی دندان هایتان روکش قرار گیرد تا تطابق دندان با پروتز پارسیل(دندان مصنوعی پارسیل)افزایش یافته و اتصال بهتر شود.

دندان مصنوعی دارای اتصال دقیق(پرسیژن اتچمنت)معمولا گرانتر از انواع کلاسپ دار میباشد.(انواع دارای بازوی نگهدارنده)

با دندانپزشکتان مشورت کنید تا بدانید کدام یک برای شما مناسبتر است.

دندان مصنوعی تکه ای

چه انتظاراتی باید داشت:

درابتدا دندان مصنوعی پارسیل شما ممکن است بدفرم و زمخت احساس شود،این نرمال است و به آن عادت میکنید.گذاشتن و خارج کردن دندان مصنوعی پارسیل به مقداری تمرین نیاز دارد.

به تمام توصیه های دندانپزشکتان عمل کنید.دندان مصنوعی پارسیل شما باید به آسانی در محل خود بنشیند.هرگز با گاز گرفتن پروتز پارسیل را در محلش قرار ندهید،این کار میتواند بازوهای نگهدارنده را خم کند یا بشکند.

دندانپزشک توصیه های ویژه در مورد اینکه چه مدت دندانهای مصنوعی داخل دهان باشد و کی باید از دهان خارج شود را به شما میگوید.درابتدا ممکن است از شما خواسته شودکه به صورت تمام وقت دندان مصنوعی پارسیل را داخل دهان قرار دهید.اگرچه ممکن است در ابتدا راحت نباشد اما سریع ترین راه برای شناسایی نواحی از دندان مصنوعی است که باید تصحیح شود.اگر دنچر به یک ناحیه فشار زیادی وارد کند آن ناحیه دردناک میشود.

دندانپزشک دندان مصنوعی پارسیل شما را برای راحتی بیشتر تصحیح میکند.پس از تصحیح دندانپزشکتان احتمالا به شما توصیه میکند که قبل از خواب دندان مصنوعی پارسیل را از دهان خارج کنید و صبح دوباره آن را در دهان قرار دهید.

غذاخوردن بادندان مصنوعی باید حالت خوشایندی داشته باشد.غذاخوردن را با خوردن غذاهای نرم که به تکه های کوچک خرد شده اند شروع کنید.

درهردو سمت عمل جویدن را انجام دهید تا فشاریکسانی به هردو سمت وارد شود.ازخوردن غذاهای بسیارچسبناک یا سخت خودداری کنید.ممکن است از جویدن آدامس در دوره ی تصحیح دنچر منع شوید.دندان مصنوعی پارسیل همچنین میتواند صحبت کردن شمارا بهبود بخشد.اگر باتلفظ کلمات مشخصی مشکل داشتید باصدای بلند آنها را تمرین کنید.کلماتی که برایتان مشکل است را تکرار کنید.باگذشت زمان عادت میکنید که به خوبی با دندان مصنوعی پارسیلتان صحبت کنید.

دندان مصنوعی تکه ای

چگونه از دندان مصنوعی خود نگهداری کنید:

– دندانپزشکتان میتواند یک تمیزکننده دنچر(دندان مصنوعی)به شما توصیه کند.دنبال تمیزکننده های دنچری باشید که مورد تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا است.زمانی که دندان مصنوعی پارسیل را تمیز میکنید ایده ی خوبی است که یک حوله یا یک سینک پرشده از آب زیر دستتان باشد تا اگر به طور اتفاقی دنجر از دستتان افتاد مشکلی ایجاد نشود.

 

– از خمیر دندان استفاده نکنید زیرا برای دندان مصنوعی اثر مخرب و سایندگی دارد.برخی مردم از صابون یا مایع ظرفشویی باقدرت متوسط برای تمیزکردن دندان مصنوعی استفاده میکنند که هر دو آنها قابل قبول است.هرروز دنچر را مسواک بزنید تا تکه های غذا و پلاک باکتری حذف شوند این کار کمک میکند که دنچر لکه ی دایمی نگیرد.بهتر است از برسی که برای تمیزکردن دنچر طراحی شده استفاده شودزیرا(بریستل)دندانه های آن به حالتی است که با دندان مصنوعی تطابق می یابد.یک مسواک دندان نرم هم قابل قبول است.از به کارگیری مسواک سخت که به دنچر آسیب وارد میکند خودداری کنید.دندان مصنوعیتان را با شستشوی کامل از اجزای غذایی مانده پاک کنید.مسواک را خیس کنید و لز تمیزکننده دنچر استفاده کنید.کل سطوح دندان مصنوعی را در حالتی که از آسیب رساندن به پلاستیک و اجزا خم شونده خودداری میکنید مسواک بزنید.

 

– اگر دندان مصنوعی مرطوب نگه داشته نشود شکل مناسبش را از دست میدهد.درهنگام شب دنچر باید دریک محلول مرطوب یا آب قرارداده شود.دندانپزشکتان میتواند روش های مناسب برای نگه داشتن دندان مصنوعی تان را توصیه کند.

تمیز کننده های دنچر را نجوید،قورت ندهید و غرغره نکنید.همیشه قبل از قرار دادن دنچر در دهان آن را کامل بشویید.

 

تصحیح ها:

پس از گذشت زمان تصحیح دندان مصنوعی ممکن است لازم باشد.براثر افزایش سن دهان شما به طور طبیعی تغییر می یابد که میتواند در تطابق دندان مصنوعی موثرباشد.استخوان و برجستگی لثه شما براثر یک دندان مصنوعی دارای تطابق ضعیف ممکن است عقب نشینی کرده یا کاهش یابد.دندان مصنوعی هایی که تطابق مناسبی ندارد باید توسط دندانپزشک تصحیح شوند.دندان مصنوعی هایی با تطابق ضعیف میتواند باعث مشکلات گوناگون شامل درد و عفونت شود.اگر دندان مصنوعی شما لق شده سریعا با دندانپزشکتان تماس بگیرید و همچنین ملاقات های معمول دندانپزشکی تان را ادامه دهید.

 

به یاد داشته باشید که:

شما با تلاش کردن برای تصحیح یا تعمیر دندان مصنوعی میتوانید برای سلامتی و دنچرتان خطر ایجاد کنید. دستکاری کردن شما بدون مراجعه به دندانپزشک میتواند به دندان مصنوعی هنگام تعمیر آسیب برساند.چسب های جامد هم محتوی مواد شیمیایی خطرناک هستند و نباید در دندان مصنوعی استفاده شوند.اگر دندان مصنوعی شما شکست،ترک برداشت یا لب پر شد یا یکی از دندانهایتان لق شد فورا به دندانپزشکتان اطلاع دهید.در بسیاری از موارد دندانپزشکان میتوانند تصحیح یا تعمیر لازم را درهمان روز انجام دهند.برای تعمیرات پیچیده ممکن است لازم باشد که دندان مصنوعی به لابراتوارتخصصی دندانپزشکی فرستاده شود.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد ساخت و هزینه دست دندان مصنوعی می توانید به مطب دندانپزشکی دکتر محمدی اصل و یا دندانپزشکی دادگستری مراجعه کنید

همچنین در قسمت پرسش و پاسخ پزشکی وب سایت می توانید سوالات خود را مطرح کنید