slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

کاربرد سرامیک در دندانپزشکی (روکش دندان و پرکردن دندان)

یک لبخند زیبا با دندانهایی سالم به دو طریق زندگی ما تحت تاثیر می گذارد: با بهبود بخشیدن انتظاری که از سلامتی خود داریم و با بالابردن اعتماد بنفس ما در زندگی.

 

مراقبت ها و خدمات دندانپزشکی به دنبال برطرف کردن نقایص و ترمیم دندان ها با مواد مختلف (گلاس آینومر، کامپوزیت، پرسلن یا سرامیک و…) هستند.

همچنین روکش های دندان با بهبود وضعیت دندان ها و پروتزهای دندانی مانند ایمپلنت و بریج با جایگزین شدن به جای دندان های از دست رفته عملکرد جویدن را بهبود می دهند.

 

در صورت وجود نقص کوچکی در دندان امکان اینکه آن را با پرکردن و ترمیم کامپوزیت و آمالگام بتوانیم حفظ کنیم وجود دارد. کامپوزیت بخاطر همرنگ بودن با دندان زیبایی آن را نیز تامین می کند.

 

در صورتی که دندان دچار آسیب و نقص بزرگی شده باشد ترمیم آن به وسیله پر کردن های معمول چندین اشکال خواهد داشت:

– ایجاد اشکال در سطح جونده دندان و بوجود آوردن مشکلاتی برای فک

– پرکردن های وسیع و زیاد باعث می شود ساختن شکل آناتومیک دندان را ایجاد تطبیق بین سطح جونده دندانهای فک بالا و پایین با مشکل روبه رو گردد.

– مواد  استفاده شده در پرکردن هرگز به اندازه خود دندان ها محکم نیستند و قادر به تحمل فشار های زیاد نمی باشند

– باوجود دقت زیاد در پر کردن پوسیدگی وسیع با کامپوزیت ممکن است شکافی میکروسکوپی بین مواد و دندان باقی مانده و با نفوذ باکتری ها باعث متلاشی شدن دوباره دندان شود

 

راه حل ترمیم دندانهایی با پوسیدگی وسیع یا آسیب زیاد

امروزه از روکش های سرامیکی دندان و پرکردن دندان ها با مواد سرامیکی هر روز بیشتر و بیشتر استفاده می شود.

در ترمیم دندان هایی با پوسیدگی وسیع که پرکردن عادی برایشان کافی نیست از پرکردن با مواد سرامیکی که به دو دسته اینله و آنله با توجه به سطح آسیب دندان تقسیم میشود استفاده می شود.

همچنین توصیه می شود دندانی که قسمت زیادی از آن از هم پاشیده و دندانی که عصب کشی شده است با روکش درمان گردد.

روکش شکل آناتومیک دندان را بحالت اول بر می گرداند و قدرت آن هنگام جویدن و دوام آن در برابر شکستن قابل اطمینان است.

زیبا بنظر رسیدن دندان ها برای روحیه و شخصیت فرد خیلی مهم است برای همین توصیه می شود که دندانهای تیره و یا پر شده جلویی با لامینت سرامیکی پوشیده شوند تا ظاهر ناخوشایند و پرکردگی های نادرست را به نفع زیبایی شخص تغییر دهند

نمونه کار دکتر حمیدرضا محمدی اصل تمام سرامیک

نمونه کار دکتر حمیدرضا محمدی اصل
تمام سرامیک

مزایای استفاده از سرامیک در دندانپزشکی

ترمیم دندانها با مواد سرامیکی مزایای بسیار زیادی دارد:

– مواد سرامیکی بخاطر شباهت فیزیکی زیاد آن به بافت دندان تحمل تغییرات سریعی که بخاطر تغییر در بافت دهان و دندان رخ میدهد را دارند، همچنین تحمل در برابر فشارهای ناشی از جویدن و آسیب های کوچک داخلی از دیگر مزیت های مواد سرامیکی است که عمر آن را طولانی می کند.

– قابلیت دست یافتن به شکلی همانند دندانهای خود شخص و در نتیجه ایجاد مطابقت بین ناحیه های جونده.

– روش ساخت و ترمیم با مواد سرامیکی اجازه می دهد تا به هماهنگی کاملی در ناحیه تماس دندان بیمار با سرامیک دست پیدا کنیم و بدین ترتیب ریسک پوسیدگی های ثانویه دندان را حداقل کنیم

– مواد سرامیکی امکان ساخت ظاهری همانند دندان های خود شخص را فراهم میکند که با دندانهای طبیعی هم اشتباه گرفته میشوند.

– مواد سرامیکی استفاده شده در روکش سرامیکی ساییدگی ای مشابه دندان های طبیعی دارند در حالی که روکش های معمولی ساییدگی بیشتری روی دندانهای سطح جونده مقابل خود ایجاد می کنند.

 

نکته هایی در مورد روکش های تمام سرامیکی جدید

خوشبختانه روکش های جدید زیبایی را به همراه استحکام و ماندگاری لازم فراهم کرده اند.

همچنین امروزه استفاده از دندانپزشکی دیجیتال و تکنولوژی کدکم یا CAD/CAM  نیز با مدل سازی دیجیتال امکان آماده سازی روکش های کاملا مناسب را فراهم میکنند.

روکش تمام سرامیک e max

روکش تمام سرامیک e max

تراش روکش های سرامیکی از نوع زیرکونیوم فقط در حدود ۱ میلی متر است که تراشی یک سوم روکش های معمولی را دارد و به دندان آسیب وارد نمی شود.

روکشهای زیرکونیا  و ایمکس (ای مکس یا E MAX) فاقد آلیاژ فلزی هستند و به همین خاطر علاوه بر استحکام و ماندگاری ، زیبایی دندانها را نیز به آنها بر می گردانند.